تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۲۶۶۹
تعداد بازدید: ۷۰۳
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۷
مقدسی با تاکید بر اینکه مقدمات حمایت از صنایع دریایی در مجلس و فراکسیونها فراهم شده است گفت : جمعی از نمایندگان نیز عضویت خود را به ثبت رسانده اند که با هماهنگی هیات رئیسه مجلس، انتخابات هیات رئیسه فراکسیون حمایت از صنایع دریایی انجام می شود.
به گزارش مارین نیوز، مهندس سید مهدی مقدسی در گفت و گو با خبرنگار مارین نیوز در مورد جایگاه صنایع دریایی در کشور در برنامه ششم توسعه اظهار کرد : بسیاری از مسئولان به اهمیت اقتصاد دریا اذعان دارند اما باید جایگاه صنایع دریایی در برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد .
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمتر به جایگاه این صنعت در برنامه ششم توجه شده است، تصریح کرد : جایگاهی که شایسته صنایع دریایی است در برنامه ششم وجود نداشت که با هماهنگی فعالان صنایع دریایی احکامی پیشنهاد شد تا در برنامه گنجانده شود که در کمیسیون صنایع معادن و اقتصادی به تصویب رسید و به کمیسیون تلفیق ارائه شد.
مقدسی اظهار داشت :در تلاش هستیم که از این احکام در کمیسیون تلفیق حمایت بیشتری صورت گیرد و استحکام جایگاه صنایع دریایی در برنامه ششم به سرانجام مطلوب برسد .
ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی صنایع دریایی گفت : به دنبال آن بحث شورای عالی صنایع دریایی مطرح است که بنده به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی با وزیر صنعت و معدن، مدیرعامل صندوق و دبیرخانه شورای عالی نشست هایی داشتیم تا شورای عالی با فعالان این صنعت ارتباط برقرار کند که امیدواریم با ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات و تبیین سیاست های کلی صنایع دریایی مصوبات خوبی داشته باشیم و از این فرصتی که در شورای عالی هرسال یک بار انجام می شود به منظور تقویت صنایع دریایی بهره بگیریم .
مقدسی تصریح کرد : با مسئولان میراث فرهنگی نیز گفت وگو هایی صورت گرفته تا بحث گردشگری دریایی بیشتر مورد قرار گیرد.
وی گفت: زمانی که بحث اقتصاد محور را مطرح می کنیم باید به دنبال فراهم کردن شرایط و اسباب حمایتی آن باشیم .
این مسئول در شورای عالی صنایع دریایی تاکید کرد : حوزه شیلات ،گردشگری و حمل و نقل دریایی و نفت و گاز چه صنایع ساحلی و چه فراساحلی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
مقدسی با تاکید بر اینکه مقدمات حمایت از صنایع دریایی در مجلس و فراکسیونها فراهم شده است گفت: جمعی از نمایندگان نیز عضویت خود را به ثبت رسانده اند که با هماهنگی هیات رئیسه مجلس، انتخابات هیات رئیسه فراکسیون حمایت از صنایع دریایی انجام می شود.
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی در مورد بهره مندی از نظرات کارشناسان این حوزه گفت : به دنبال این هستیم که از نقطه نظرات صاحب نظران صنایع دریایی و در مجلس استفاده کنیم، در همین خصوص از انجمن مهندسی دریایی ایران در همایش صنایع دریایی دعوت بعمل آمد تا در اولین فرصت در کمیسیون صنایع و معادن و سایر کمیسیون ها از نقطه نظرات و پیشنهادات آنها بهره بگیریم.
وی با اظهار اینکه اقتصاد دریا متناسب با سایر بخشهای اقتصادی مورد توجه قرار نگرفته گفت : باید نگاه خود را به صنایع دریایی تغییر دهیم و انتظار است که مسئولان ذیربط به ظرفیت های خاص به این بخش توجه بیشتری داشته باشند .
مقدسی در پاسخ به دیگر سئوال که در حوزه ساخت شناور چه فعالیت هایی در داخل کشور انجام می گیرد گفت: در این حوزه تنها 20 درصد نیاز کشور در داخل تامین می شود انتظار این است که با هدف گذاری این عدد را به 40 درصد افزایش دهیم و این موضوع تنها با شعار انجام نخواهد شد مگر اینکه اسباب و شرایط لازم فراهم شود .
این مسئول در شورای عالی صنایع صنایع دریایی گفت : سیستم بانکی، صندوق توسعه ملی بایستی شرایطی را برای تقویت بخش خصوصی فراهم کنند و در جذب منابع جدید و سرمایه گذاران در این حوزه اهتمام داشته باشند ، باید فضایی فراهم شود تا سرمایه گذاران خارجی نیز بتوانند وارد کشور شده و از این طریق انتقال و ارتقای تکنولوژی انجام شود.
مقدسی تاکید کرد :برگزاری همایش و نمایشگاه صنایع دریایی این پیام را دارد که در این بخش قابلیت های زیادی وجود دارد ولی انچه شایسته است تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.
وی اظهار کرد : در این صنعت می توان فرصت های شغلی ایجاد کرد و با فرهنگ سازی و انجام مجموعه ای از اقدامات آن را تقویت کرده و در جایگاه اصلی خود قرار داد .
ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی صنایع دریایی با تاکید بر اینکه نوع نگاه مسئولان باید نسبت به صنایع دریایی تغییر کند گفت : استفاده از نیروی متخصص در طراحی و ساخت، اختصاص منابع مورد نیاز ، توجه بیشتر به بخش خصوصی و تربیت نیروی انسانی متخصص از مواردی است که باید برای تقویت این صنعت به آن توجه ویژه ای کرد .ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: