تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۲۶۷۹
تعداد بازدید: ۶۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی حل معضلات و مشکلات کشور را در دستور کار خود قرار دهند، گفت: برای برون‌ رفت از مشکلات اقتصادی و خروج از رکود الزامی است که به مباحث علم و دانش توجه ویژه‌ای شود که البته در این زمینه صحبت‌های زیادی می‌کنند، اما چشم امید ما به شما اندیشمندان و دانشمندان است.
به گزارش مارین نیوز، چهارمین همایش "پیشرفت و توسعه علمی کشور" با حضور 200 نفر از انجمن ها علمی برای بررسی علل بیکاری و راهکارهای ایجاد اشتغال روز گذشته در دانشگاه خاتم برگزار شد. 
در این همایش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه انجمن‌های علمی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی با وزارت علوم همکاری کنند، گفت: تعداد دانشجو و دانشگاه در کشور باید حد و حدودی داشته باشد؛ ولی متاسفانه در حال حاضر بیش از 2880 واحد آموزش عالی در کشور فعالیت می‌کنند.
دکتر محمد فرهادی با بیان اینکه حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان اجتناب‌ناپذیر است، اظهار کرد: بهترین راه برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان توجه به اشتغال، کارآفرینی و رفع بیکاری است که البته این مسائل بحث روز وزارت علوم نیز است.
فرهادی در ادامه با بیان اینکه در کشور تعداد دانشجو و دانشگاه بسیار زیاد است که باید در این زمینه حد و حدود را حفظ کنیم، افزود: در حال حاضر بیش از دو هزار و 880 واحد آموزش عالی در کشور داریم که قریب به پنج میلیون دانشجو در این واحدها در حال تحصیل هستند. از این تعداد 96 هزار نفر در دوره دکتری و بیش از 350 هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند. از این رو با توجه به این تعداد دانشجو، اگر پایان‌نامه‌ها مساله‌محور شوند، نتیجه در خور توجهی به دست می‌آید.
فرهادی ادامه داد: همانگونه که رئیس‌جمهور اعلام کرد از امسال یک میلیون فارغ‌التحصیل بیکار خواهیم داشت که برای این مساله باید فکری شود و البته مسیر گذر از این موضوع دستیابی به رشد هشت درصدی در اقتصاد است که طبق برنامه‌ها امسال باید پنج درصد از این رشد اقتصادی محقق شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه اگر به رشد هشت درصدی اقتصادی برسیم، می‌توانیم حدود 800 هزار شغل ایجاد کنیم، اظهار کرد: انجمن‌های علمی می‌توانند در این زمینه نقش خوبی را ایفا کنند و در مباحثی همچون بازنگری رشته‌های تحصیلی و ارتباط بین دانشگاه و صنعت اقدامات خوبی انجام دهند؛ البته اقداماتی همچون کارورزی در صنعت در آینده به وزارت صنعت ابلاغ می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین در راستای تحقق نوآوری، فناوری و توسعه تحقیق مبتنی بر دانش، تحول ابعاد ساختار مدیریتی و گسترش زیرساخت‌های موردنیاز و به طور کلی در برنامه‌ریزی‌های آموزش عالی انجمن‌ها می‌توانند کمک خوبی به وزارت علوم کنند.
فرهادی با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی حل معضلات و مشکلات کشور را در دستور کار خود قرار دهند، گفت: برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی و خروج از رکود الزامی است که به مباحث علم و دانش توجه ویژه‌ای شود که البته در این زمینه صحبت‌های زیادی می‌کنند، اما چشم امید ما به شما اندیشمندان و دانشمندان است.
وی تاکید کرد: انجمن‌های علمی باید برای رفع مشکلات کشور اظهارنظر و تحقیق کنند و من می‌گویم که وزارت علوم خانه شماست و شما می‌توانید به وزارت علوم کمک زیادی کنید.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: