تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۲۸۱۷
تعداد بازدید: ۹۲۷
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۶
در سال ۱۳۵۲ بود که طرح جامع تاسیس بندر چابهار مطرح و قراردادهایی نیز برای اجرای این طرح با پیمانکاران مربوطه منعقد شد. شرایط ایران در آن سال‌ها گونه‌ای بود که تا سال ۱۳۶۲ کاری برای اجرای طرح انجام نشد.
به گزارش مارین نیوز، در سال‌های دهه ۱۳۵۰ چین هنوز تحت استیلای کمونیست‌ها بود و هند و پاکستان هرگز سر سازش نداشتند و ایران می‌توانست با بهره‌برداری از بندر چابهار کاری کند که بندر گوادر پاکستان در حاشیه قرار گیرد. این اتفاق اما نیفتاد و ایران به مدت یک دهه تا ۱۳۶۸ درگیر تثبیت انقلاب و اداره جنگ شد.
در حالی که ۳ دهه از پایان جنگ می‌گذرد اما هنوز ایران نتوانسته است شریک مطمئن خارجی برای سرمایه‌گذاری در چابهار پیدا کند. رفتار نه چندان مناسب هند برای سرمایه‌گذاری در چابهار و حتی نمایش اتحاد میان ایران، هند و افغانستان برای توسعه چابهار موجب نشد تا گوادر پاکستان به سرعت کارش از طرف چینی‌ها پیش نرود.


افتتاح بندر گوادر
مقامات ارشد پاکستان و چین در بندر «گوادر» در جنوب پاکستان جمع شده‌اند تا در مراسم آغاز به کار این بندر در حاشیه دریای عرب شرکت کنند. این بندر راه تازه‌ای را از طریق زمینی و شمال غربی چین به اقیانوس هند فراهم می‌سازد. دسترسی چین به این آب‌ها بیشتر از طریق تنگه «مالکا» صورت می‌گیرد.
درحال حاضر بخش عمده‌ای از منابع انرژی چین از طریق اقیانوس هند و «تنگه مالکا» تامین می‌شود. مسیر تازه راه جدید، کوتاه‌تر و ارزان‌تری را برای چین و دسترسی این کشور به منابع انرژی خاورمیانه ایجاد می‌کند؛ جدای از آنکه این مسیر بازار اقتصادی تازه‌ای را نیز برای این کشور و دیگر کشورهای منطقه به وجود می‌آورد.
در مراسم افتتاحیه،‌ اقلامی شامل ماشین‌آلات، برنج و پنبه از طریق استان سین کیانگ چین و از طریق گذرگاه قراقروم به گوادر رسید.
گوادر در ایالت بلوچستان واقع است ایالتی که صحنه ناآرامی‌ها و خشونت‌ها گاه به گاه است و گروه‌های مسلح مخالف در این منطقه فعال هستند. بر اساس گزارش‌ها، ارتش پاکستان از طریق یک نیروی ویژه امنیت این مسیر تجاری را برقرار کرده است.


بندر چابهار به عنوان تنها رقیب بندر گوادر در محور ترانزیت شرق، از نظر زیرساختاری دارای مشکلاتی است که در صورت همکاری دو کشور هند و ایران رفع خواهد شد. با توجه به ناامنی‌های موجود در بندر گوادر، چابهار شانس بسیار بیشتری برای در دست گرفتن محور ترانزیت شرق دارد. با توجه به اشتراکات فرهنگی اجتماعی ایران با کشورهایی چون افغانستان و تاجیکستان، می‌تواند این محور ترانزیت را فعال کند.
به گزارش مارین نیوز، هدف دو کشور چین و هند در دست گرفتن بازار کشورهای آسیای میانه، روسیه و اروپای شرقی است. همچنین قصد واردات انرژی از کشور روسیه را نیز دارند که با توجه به روابط نزدیک دو کشور ایران و هند با کشور روسیه، شانس هند برای در دست گرفتن این بازارها بیشتر خواهد بود. ایران با رشد و توسعه دادن به زیرساخت‌ها در بندر چابهار، نباید از تحولات بندر گوادر عقب بماند.
جدول زیر به بررسی و مقایسه احتمالی برخی از فاکتورهای مهم و اساسی برای در دست گرفتن کریدور شمال – جنوب بین دو بندر چابهار و گوادر پرداخته شده است.
بررسی و مقایسه فاکتورهای اساسی در دو بندر چابهار و گوادر
اگر سرمایه‌گذاری انجام شود آینده کریدور شمال – جنوب در دست چابهار خواهد بود و این بندر پیشرفت قابل توجهی را در آینده تجربه خواهد کرد.


منبع : ساعت 24 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: