تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۲۸۷۵
تعداد بازدید: ۶۲۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
سفیر ایران در سازمان بین المللی دریانوردی گفت : امروز طلیعه شروع یک مرحله جدید کاری را با سازمان بین‌المللی دریانوردی دیده می شود و امید است که ارتقاء روابط ایران با این سازمان بین‌المللی بتواند منافع مهمی برای کشور در برداشته باشد.
به گزارش مارین نیوز، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن پس از دیدار با دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی افزود : تحریم‌ها کشتیرانی کاملا برداشته ‌شده و مشکلات بیمه کالاها، بیمه نفت و بیمه کشتیرانی کاملا حل و فصل شده است که خود دستاورد مهمی برای کشور است.
حمید بعیدی نژاد گفت : افتخار دارم اعتبارنامه ای را که جهت معرفی رسمی اینجانب به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی IMO از سوی دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خطاب به دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی صادر شده بود، تقدیم دبیر کل این سازمان کنم.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی IMO افزود : بعد از چند سالی که به علت شرایط تحریم روابط ایران با این سازمان بین‌المللی در حد محدودی بوده است، امروز طلیعه شروع یک مرحله جدید کاری را با سازمان بین‌المللی دریانوردی دیده می شود و امید است که ارتقاء روابط ایران با این سازمان بین‌المللی بتواند منافع مهمی برای کشور در برداشته باشد.
سفیر ایران با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران جزو 21 کشور قدرتمند دریایی جهان است، خاطر نشان کرد: حجم تبادل بار و نفت از مسیرهای دریایی در کشور با ریشه و سوابق دیرینه ای کسترده است.
بعیدی نژاد در این باره ادامه داد: مقرراتی که در این سازمان در مورد موضوعات دریانوردی صادر می‌شود برای ایران آثار مهمی دارد، بنابراین کشور ما توجه بسیار مهمی به مباحث این سازمان بین‌المللی و تصمیماتی که در این سازمان گرفته می‌شود، دارد.
وی اظهار داشت : همواره تلاش شده است حتی در شرایط سخت گذشته اجازه ندهیم که حضورمان در این سازمان قطع شود و یک حضور حداقلی را استقرار و تضمین بخشیدیم اما اکنون با توجه به بهبود روابط و ارتقاء شرایط کشور برنامه داریم که حضور خودمان را در این سازمان تقویت کنیم. 
بعیدی نژاد گفت : بعد از رفع تحریم‌ها که یک بخش عمده این تحریم ها درباره دریانوردی و کشتیرانی و کشتیرانی نفت بوده، خوشبختانه وضعیت دریایی و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به وضع بسیار مناسبی رسیده است. امروز تحریم‌ها در خصوص کشتیرانی و کشتیرانی نفت کاملا برداشته ‌شده و مشکلات بیمه کالاها، نفت و بیمه کشتیرانی کاملا حل و فصل شده اند که خود دستاورد مهمی برای کشوراست. 
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با توجه به ظرفیت های مهم خود این فرصت و توان را دارد که حضور گسترده ای را در پهنه دریایی جهان داشته باشد ، اظهار داشت: خوشبختانه بازگشت قدرتمندانه ایران به صحنه دریانوردی و کشتیرانی جهانی در حال تحقق است. امروز وضعیت دریانوردی و استفاده از بنادر و کشتیرانی ایران به ‌حالت عادی برگشته است و کمپانی‌های بزرگ کشتیرانی در ایران نیز نمایندگی دارند و برخی دیگر مانند مرسک که بزرگترین کمپانی کشتیرانی کانتینری جهان است اخیرا با برقراری نمایندگی به ایران بازگشته اند. 
سفیرایران در لندن همچنین درباره دیدار خود با کی تک لیم تصریح کرد: دبیر کل «آیمو» بر موقعیت ژئوپلیتیکی ایران تاکید کرد و گفت : این موقعیت به گونه ای است که پتانسیل‌های بسیاری را برای افزایش و ارتقاء همکاری های دریانوردی بین ایران و کشورهای دیگر فراهم می کند و قطعاً «آیمو» از افزایش روابط خود با ایران بسیار خوشحال است. 
بعیدی نژاد با ابرازعلاقه‌مندی تدوام این ارتباط اذعان داشت : در آینده نزدیک این مشارکت در ابعاد مختلف در «آیمو» ارتقاء خواهد یافت. 
وی در پاسخ به اینکه جمهوری اسلامی ایران چه برنامه‌ هایی را در جریان همکاری‌ خود با سازمان بین‌ المللی دریانوردی در دستور کار دارد، گفت : سازمان بین‌ المللی دریانوردی یکی از تخصصی‌ ترین سازمان‌ های بین‌ المللی است و مباحث حقوقی و فنی پیچیده ای در این سازمان مورد مذاکره قرار می‌گیرند. 
بعیدی نژاد افزود : در تمامی این زمینه‌ها جمهوری اسلامی ایران دارای دیدگاه‌های مشخص فنی و حقوقی است و نمایندگان ایرانی با شرکت در جلسات، این دیدگاه‌ها را با دیگر کشورها در میان می‌گذارند. نمایندگان اینگونه به تعمیق مباحث این سازمان کمک کرده و دیدگاههای کشوررا در فرآیندهای تصمیم سازی درباره مباحث دریانوردی این سازمان وارد اسناد مصوب این سازمان می کنند. آقای دبیر کل نیز بر توان علمی و مشارکت موثر جمهوری اسلامی ایران در مباحث این سازمان صحه گذاشتند. 
سفیر ایران یاد آورشد : طبیعتاً مشارکت ایران در دوره جدید پسا برجام افزایش‌خواهد یافت و نقش مهم‌تری را در سیاست ‌گذاری‌ها و تعیین قوانین و مقررات در این سازمان مهم ایفاء خواهد کرد. 

شایان ذکر است سازمان بین المللی دریانوردی از جمله سازمان های تخصصی ملل متحد به شمار می رود که در زمینه همکاری و تبادل اطلاعات میان کشورهای عضو در موضوعات فنی مربوط به کشتیرانی و استاندارهای ایمنی دریایی و نیز تصویب کنوانسیون های حمل و نقل دریایی فعالیت دارد. 
این سازمان که از جمله اهدافش «ایمنی، امنیت، کشتیرانی کارآمد در اقیانوس های عاری از آلودگی» است در حال حاضر با 171 عضو و 3 عضو وابسته، مقرش در لندن است و ارکان اصلی آن شامل مجمع، شورا و نیز پنج کمیته تخصصی است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: