تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۳۰۰۸
تعداد بازدید: ۴۳۵
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۹
دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد توسعه صنایع دریایی : با هدف حمایت از افزایش توانمندسازی و بهره وری شرکتها و موسسات دریایی، ستاد دریایی اقدام به حمایت از استانداردسازی تجهیزات فناورانه دریایی ساخت داخل کرده است.
به گزارش مارین نیوز، امین حاجی محمدی با بیان اینکه اهمیت و نقش تامین تجهیزات بر هیچ کس پوشیده نیست چراکه 60 تا 70 درصد هزینه یک کشتی را دربر می گیرد و بالطبع پرداختن به این موضوع اشتغال و ارزش افزوده فراوانی ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت : مشکلات گوناگون این بخش نظیر مشکلات کارفرمایان و سازندگان تجهیزات، کیفیت پایین مواد و تجهیزات و نبود رتبه بندی، رقابت نابرابر و نبود آمار مورد نیاز صنایع دریایی بوده و مشکل بزرگ دیگر عدم وجود مرکزی واحد برای سیاست گذاری در این بخش است.
دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد توسعه صنایع دریایی در ادامه افزود : لذا به منظور ساماندهی، برنامه ریزی، اجرا و کنترل کلیه فعالیت های مربوط به تامین مواد و تجهیزات مورد استفاده در پروژه های صنعتی به صورت عام و صنایع دریایی به صورت خاص اجرای برنامه هایی همچون این برنامه از ضروریات روز جامعه دریایی کشور است.
وی با اشاره به اینکه نقش قانونی و عرفی موسسات رده بندی به عنوان مرجع کارشناسی مستقل در انجام ممیزی ها، بازرسی ها و تایید مواد و تجهیزات دریایی به رسمیت شناخته شده و تنها راه حضور با کیفیت مداوم و مستمر تامین کنندگان صنایع دریایی از طریق موسسات رده بندی است، تصریح کرد : یکی از مهمترین اهداف این موسسات، ارائه خدمات بازرسی و رده بندی به مالکین، صنعتگران و تولیدکنندگان با مقید بودن به صرفه جویی در زمان، کیفیت بالای خدمات ارائه شده و هزینه کمتر در مقایسه با موسسات رده بندی بین المللی است. ضمن اینکه قوانین و مقررات (Rules & Regulation) مصوبه این موسسه دقیقا منطبق با مفاد مورد تایید و به روز انجمن بین المللی موسسات رده بندی (IACS) است. بنابراین مواد، قطعات و تجهیزات به کار رفته در شناورهای در شرف رده بندی باید یا دارای گواهی تایید کارخانه باشد و یا اینکه مطابق با قواعد و استانداردهای موسسه رده بندی تحت آزمایش قرار گرفته و گواهی تایید صادر گردد.
حاجی محمدی کفت : از آنجاییکه طبق قوانین و عرف بین الملل تمامی تجهیزات، ماشین آلات و مواد مصرفی که در ساخت کشتی ها، تاسیسات و تجهیزات دریایی به کار گرفته می شوند بایستی دارای تاییدیه انطباق با استانداردهای موسسات رده بندی، از موسسات رده بندی مجاز و معتبر داشته باشند. تاییدیه موسسات رده بندی به عنوان سازمانی مجاز می تواند به توسعه بازار آنها به ویژه در عرصه صنایع دریایی، دریانوردی، نفت، گاز و پتروشیمی منجر شود.
وی در ادامه افزود : ملزومات، تجهیزات و خدمات بایستی از سوی شرکت ها و نهادهای تایید صلاحیت شده توسط موسسه رده بندی تامین و تولید شده باشند و موفق به اخذ گواهینامه های مربوطه (M.C.C, T.A, T.T, S.S.A) بشوند. همچنین باتوجه به رویکرد کلی ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی مبنی بر حمایت از شرکت های فعال در زمینه صنایع دریایی  به منظور اینکه ناوگان ملی قطعات، تجهیزات، مواد، ملزومات و خدمات مصرفی را از داخل تامین نماید، این ستاد اقدام به حمایت از استانداردسازی تجهیزات فناورانه دریایی ساخت داخل کرده است. هدف از اقدام ستاد دریایی حمایت از افزایش توانمندسازی و بهره وری شرکتهای و موسسات دریایی بوده که این مهم حمایت و توسعه باید با اهداف زیر محقق گردد :
  • تحقق توسعه پایدار در بخش دریایی.
  • تبیین، تنظیم و اعمال انواع حمایت از صنایع دریایی در حوزه های مختلف این صنعت مانند بازرسی، تعمیر و توسعه زنجیره تامین.
  • تسهیل گری در رفع مشکلات و عوامل بازدارنده توسعه صنایع دریایی.
  • بررسی و تایید محصولات و خدمات دریایی کشور.
دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد توسعه صنایع دریایی با اعلام اینکه تاکنون محصولات و تجهیزات در حوزه های مختلف دریایی از این حمایت استفاده کرده اند، گفت : از جمله این موارد میتوان به تولید لنترن ال ای دی دریایی سری FS-125، پمپ های دریایی، پمپ خن دریایی، کابل های دریایی و آندهای فداشونده اشاره نمود.
 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: