تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۳۸۴۷
تعداد بازدید: ۱۳۶۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
ایران و ترکیه اسناد تجاری به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار در زمینه کشتی سازی و اجرای پروژه های ساختمانی امضا کردند.
به گزارش مارین نیوز، شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) و شرکت های ترکیه ای موافقتنامه هایی را برای اجرای پروژه های ساختمانی و نوسازی محوطه کشتی سازی اروندان امضا کردند، همچنین نخستین کشتی «کاتاماران» ساخت ایران نیز به طور رسمی به طرف ترکیه ای تحویل داده شد.
این مراسم با حضور سید رضا نوروززاده مدیرعامل شرکت سرمایه‌ گذاری تأمین اجتماعی (شستا)، فرات ایلماز مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ماف اینوست و زینل کلیکلی مدیرعامل شرکت کشتی سازی شوز ماکینا از ترکیه برگزار شد.
اجرای طرح های یاد شده حدود 100 میلیون دلار ارزش دارد که منابع مالی آن توسط طرف ترکیه ای تامین می شود.
بر این اساس، سند تحویل شناور کاتاماران میان مسئولان ارشد شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی ایران و «ماف اینوست» ترکیه امضا شد.
فناوری ساخت شناورهای کاتاماران که به شناورهای مسافربری تندرو دارای بدنه آلومینیومی اطلاق می شود تنها در اختیار کشورهای محدودی در دنیا قرار دارد که با دستیابی ایران به فناوری ساخت این شناور، ایران در جمع هفت کشور دارای فناوری ساخت شناورهای کاتاماران قرار گرفت.
ارزش قرارداد ساخت شناور کاتاماران (شناورهای مسافربری تندرو با بدنه آلومینیومی) حدود 10 میلیون دلار است.
شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی ایران و شرکت «شوز ماکینا» ترکیه همچنین برای نوسازی و توسعه سایت کشتی سازی اروندان در استان خوزستان نیز موافقتنامه ای به ارزش 15 میلیون دلار امضا کردند که البته پنج میلیون دلار دیگر نیز به عنوان سرمایه در گردش طرح ها هزینه خواهد شد.
قرار است این محوطه صنعتی برای ساخت، تعمیر و نگاه داری انواع کشتی و شناور مورد استفاده قرار گیرد.
سومین سندی که امروز به امضا رسید مربوط به موافقتنامه سرمایه گذاری در پروژه ساختمانی اداری و تجاری به ارزش 70 میلیون دلار بود که قرار است در مدت چهار سال در تهران ساخته شود.
این موافقتنامه میان شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی ایران و شرکت «ماف اینوست» به امضا رسید. قرار است هزینه ساخت این پروژه توسط شرکت ترکیه ای تامین شود.

ایران در مرکز بازار 300 میلیون نفری منطقه قرار گرفته است
سید رضا نوروز زاده مدیرعامل شرکت سرمایه‌ گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در مراسم امضای اسناد همکاری با شرکت های ترکیه ای، بیان داشت: امیدواریم این قراردادها، سرآغازی برای همکاری های بیشتر باشد.
وی با بیان این که ایران حتی با وجود جنگ و تحریم به تعهدات بین المللی و خارجی خود عمل کرد، افزود: برای مردم و مدیران ایرانی، عمل به تعهدات اهمیت زیادی دارد.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌ گذاری تأمین اجتماعی اضافه کرد: ایران از نظر فنی، مهندسی، علمی، منابع نفتی و زیرزمینی و زیرساخت از ظرفیت ها و امکانات گسترده ای برخوردار است که می تواند زمینه همکاری را فراهم کند.
نوروز زاده ادامه داد: ایران در مرکز منطقه ای قرار گرفته که 3000 میلیون نفر جمعیت دارد، بنابراین، شرکت ها و سرمایه گذارانی که به ایران می آیند نه فقط به ایران بلکه باید به بازار منطقه بیندیشند.
وی به افزایش تولید محصولات پتروشیمی کشور اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی ایران تا چهار سال آینده، بیش از پنج میلیون تن متانول تولید خواهد کرد که برای حمل آن به کشتی های مخصوص نیاز است.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌ گذاری تأمین اجتماعی با بیان این که آماده مشارکت با ترکیه در صنعت پتروشیمی هستیم، اضافه کرد: می توانیم برای ساخت و توسعه طرح های پتروشیمی در حاشیه سواحل خلیج فارس و یا مناطق مرکزی کشور با شرکت های ترکیه ای همکاری داشته باشیم.
نوروز زاده با اشاره به ظرفیت های کشتی سازی در ایران، افزود: در منطقه خلیج فارس، زمینه کاری گسترده ای برای تولید، تعمیر و نگاهداری کشتی وجود دارد.

تمایل ترکیه برای مشارکت با ایران در کشتی سازی
زینل کلیکلی مدیرعامل شرکت کشتی سازی شوز ماکینا نیز در این مراسم به توانایی ایران در ساخت کشتی اشاره کرد و گفت: با وجود این که ایران درگیر مشکلاتی مانند تحریم بوده، توانسته است، شناوری با کیفیت و استاندارد جهانی تولید کند.
وی یادآور شد: تمایل داریم در زمینه ساخت، تعمیر و نگاه داری کشتی با ایران مشارکت کرده و از تجربیات ایران در این زمینه استفاده کنیم.

آماده همکاری با ایران در بخش پتروشیمی هستیم
فرات ایلماز مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ماف اینوست ترکیه در مراسم امضای این اسناد تجاری گفت: به دنبال توسعه مشارکت با ایران هستیم و حتی تمایل داریم که به عنوان نماینده ایران در منطقه ترکیه و اروپا فعالیت کنیم.
وی یادآور شد: باید فرصت های سرمایه گذاری در ایران برای شرکت ها و سرمایه گذاران ترکیه ای تشریح شود، زیرا برخی شرکت ها شناخت کافی از ایران ندارند و تصور می کنند که فعالیت در ایران دارای ریسک زیادی است.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ماف اینوست افزود: ما آماده همکاری در بخش پتروشیمی، کشتی سازی و بازرگانی با ایران هستیم.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
خسرو شوکت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
0
0
سلام بفرمائید در پناه بی عرضگی مسؤلان دریایی کشور بازار بکر ایران را دو دستی تقدیم ترکیه کردیم.خاک بر سرنوشت، با این کشور داری
کشتی سازی خسرو شوکت ،آبادان چوئبده
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: