تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۳۹۳۰
تعداد بازدید: ۳۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
رئیس جمهور لایحه موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند (موافقتنامه چابهار) را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
به گزارش مارین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، این موافتنامه که به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در جلسه ۱۳۹۵/۷/۱۱ هیات دولت تصویب شده بود مشتمل بر یک مقدمه و ۱۵ ماده است و در قالب لایحه برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال شده است.
در این نامه آمده است : در اجرای اصل ۷۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده ۱۳۷ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به پیوست لایحه "موافقتنامه تاسیس دالان حمل و نقل و گذر بین المللی بین دولت های جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند (موافقتنامه چابهار)" جهت اعلام وصول و طی تشریفات قانونی تقدیم می گردد.
همچنین وزارت راه و شهرسازی به عنوان نماینده دولت جهت شرکت در جلسات مجلس شورای اسلامی و کمیسیون ها برای توضیح و دفاع معرفی شده است.
در مقدمه توجیهی این لایحه نیز آمده است: نظر به ابراز تمایل دولت های جمهوری اسلامی ایران، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری هند جهت توسعه و بهبود توانمندی های خود برای تسهیل حمل و نقل و گذر کالا و مسافر و با توجه به اهمیت بندر چابهار به عنوان کانون توسعه همکاری های حمل و نقلی و گذری میان سه کشور با هدف بهره گیری از امکانات ریلی، جاده ای، هوایی و گمرکی بندر یاد شده، این لایحه جهت سیر مراحل قانونی مربوط تقدیم می شود.
موافقتنامه چابهار در سوم خرداد سال ۱۳۹۵ توسط وزیر راه شهرسازی ایران، وزیر ترانسپورت (حمل و نقل) افغانستان و وزیر کشتیرانی، حمل و نقل جاده ای و بزرگراه های هند و در حضور سران سه کشور در تهران امضاء شد.
این موافقتنامه پس از نهایی شدن اسناد آن، برای مدت ۱۰ سال لازم الاجرا خواهد شد. 
پس از مدت مزبور این موافتنامه همچنان معتبر خواهد ماند، مگر اینکه یکی از کشورهای موسس قصد خود را بطور کتبی از طریق مجاری دیپلماتیک برای کناره گیری از موافقتنامه به اطلاع کشور امین اسناد و دبیرخانه دائمی برساند. در این صورت این موافقتنامه شش ماه بعد نسبت به آن طرف متعاهد، فسخ شده تلقی خواهد شد. /


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: