تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۲۵۲
تعداد بازدید: ۳۵۲
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۶
معاون مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در امور اکتشاف از تهیه نقشه زمین شناسی و گسل های کف بستر سراسر خلیج فارس خبر داد.
به گزارش مارین نیوز از شرکت ملی نفت ایران، بهمن سلیمانی از تهیه نقشه زمین شناسی و گسل‌های کف بستر در سراسر خلیج فارس، توسط کارگروه طرح اکتشاف که از کارشناسان مجرب زمین شناسی و ژئوفیزیکِ مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران هستند خبر داد و گفت: این نقشه با استفاده از اطلاعات چاه های اکتشافی حفاری شده و تفسیر خطوط لرزه نگاری ژئوفیزیکی، تهیه شده است.
مدیر طرح اکتشاف خلیج فارس ادامه داد: با توجه به تعداد زیاد چاه های اکتشافی حفاری شده در خلیج فارس، نخستین نقشه گسترش سازند زمین شناسی در زیر رسوبات زمان حاضر کف بستر خلیج فارس، در مقیاس یک به یک میلیون و با استفاده از اطلاعات چاه های حفاری شده مربوط به اولین واحد زمین شناسی حفاری شده در چاه‌های اکتشافی تهیه شده است که گسل ها و شکستگی های موجود در کف بستر خلیج فارس بر پایه اطلاعات تفسیر شده لرزه نگاری ژئوفیزیکی به صورت یک لایه اطلاعاتی به آن اضافه شده است.
سلیمانی، عدم پراکندگی یکسان چاه ها را یکی از چالش های اصلی تهیه نقشه زمین شناسی در سراسر خلیج فارس خواند و گفت: برای تکمیل نقشه در حد فاصل چاه ها با فواصل زیاد، از روش میانیابی استفاده شده است.
وی افزود: با وجود محدودیت‌ها و عدم برخی قطعیت‌ها، نقشه تهیه شده می تواند در زمینه‌های مختلف از جمله مطالعات زمین شناسی دریایی مورد استفاده قرار گیرد.
سلیمانی اظهار کرد: طرح اکتشاف خلیج فارس مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، تهیه نقشه از گسترش نخستین سازند زمین شناسی و گسل ها در زیر رسوبات عهد حاضر کف بستر خلیج فارس با استفاده از تلفیق و تفسیر افق های کم عمق درخطوط لرزه‌ای و چاه‌های توسعه ای و تولیدی ناحیه با مقیاس بزرگتر را در برنامه آتی خود دارد.
به گزارش NIOC، نقشه های زمین شناسی، بسته به نیاز و در مقیاس های مختلف تهیه می شوند که از جمله اطلاعات پایه ای به شمار رفته و در زمینه‌های گوناگون شامل زلزله ها با شناخت دقیق گسل ها، صنایع نفت، معدن، عمران، راه، راه آهن، خطوط انتقال انرژی، مکان یابی ساختارهای بزرگ (‌سد، پالایشگاه، نیروگاه و تاسیسات بزرگ) و توسعه شهری، کاربرد گسترده‌ای دارند.
نقشه های زمین شناسی استاندارد کشوری در ایران به طور عمده توسط مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در مقیاس های گوناگون تهیه شده اند. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: