تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۵۰۸
تعداد بازدید: ۲۵۱
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
محققان ژاپنی توانستند شیوه‌ای ابداع کنند که از آن طریق می‌توانند انرژی موجود در امواج اقیانوس‌ها را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند.
به گزارش مارین نیوز از ساینس دیلی، پیشتر تلاش‌های این محققان ژاپنی منجر به تولید جریان الکتریسیته از آب‌های زیر اقیانوس‌ها شده بود.
برای این کار محققان «انستیتو اکیناوا» (Okinawa Institute) از توربین‌های مخصوصی کمک گرفته بودند.
ساخت توربین‌های مخصوص برای تبدیل انرژی امواج اقیانوس‌ها به جریان الکتریکی که با نام «مبدل انرژی موج» (Wave Energy Converter) از سال 2013 میلادی آغاز شده بود.


محققان ژاپنی اظهار امیدواری کرده‌اند که انرژی به‌دست آمده از امواج اقیانوس می‌تواند 10 گیگاوات انرژی الکتریسیته تولید کنند که این انرژی معادل انرژی تولیدشده در 10 نیروگاه هسته‌ای است.
نکته جالب توجه در شیوه کار این توربین‌ها این است که ماهی‌ها و موجودات زنده دیگر به راحتی می‌توانند از میان پروانه‌های توربین عبور کنند بدون اینکه آسیبی متوجه آنها شود.


این توربین‌ها تحمل امواج‌ و طوفان‌های سهمگین اقیانوسی را دارند و ساختار پروانه‌های آنها انعطاف‌پذیری خاصی دارد که از شکل باله‌های دلفین‌ها الهام گرفته شده است.
شیوه کار این توربین‌ها به این صورت است که به هنگام طوفانی بودن اقیانوس و امواج متلاطم زیر آب می‌روند و زمانی که اقیانوس آرام است روی سطح آب قرار می‌گیرند.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: