تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۵۱۱
تعداد بازدید: ۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
مشاور ارشد صنعتی وزیر نفت در اولین اقدام، امکان استفاده بیشتر از توان داخلی را از امتیازهای مدل جدید قراردادهای نفتی عنوان کرد.
به گزارش مارین نیوز، مشاور ارشد صنعتی وزیر نفت، در نشست با فعالان صنعت نفت در اتاق بازرگانی تهران (چهارشنبه، ۱۲ مهرماه) با تاکید بر توانمندسازی بنگاه‌های صنعت نفت کشور گفت: بسیاری از سازندگان و پیمانکاران داخلی هنوز با استاندارد های روزآمد دنیا فاصله دارند، حال آنکه برای همکاری با شرکت‌ های خارجی در اجرای پروژه‌ های بزرگ داخلی، باید سطح علمی و فنی خود را ارتقا دهند، ارتقای کیفیت شرکت‌های داخلی نیاز به همکاری بیشتر با بنگاه‌ های خارجی و نیز استفاده از مشاوران خارجی دارد.
محمدرضا نعمت زاده ادامه داد: در قراردادهای جدید نفتی، منظور از شرکت‌ های داخلی تنها بنگاه‌ های واقعی بخش‌ خصوصی نیست و در متن این قرارداد به شرکت‌ های ایرانی اشاره شده است که می‌تواند شامل بنگاه‌ های نیمه‌دولتی و دولتی نیز شود.
مشاور ارشد صنعتی وزیر نفت یکی از ویژگی‌های قراردادهای جدید نفتی را وجود امتیازها و جرایم تعیین شده در آن عنوان کرد و گفت: بر این اساس، امتیازهای ویژه‌ ای برای استفاده از توان داخلی در قراردادهای نفتی لحاظ شده است، به طوری که هر شرکت ایرانی که در مناقصات این قراردادها شرکت می‌کند به هر اندازه که سهم استفاده از تولیدات داخلی را بیشتر کند، امتیاز بالاتری دریافت خواهد کرد.
نعمت زاده تصریح کرد: اگر برندگان مناقصات نتوانند به تعهدهای خود مبنی بر استفاده حداکثری از توان داخلی عمل کنند، با جرایمی روبه‌رو می‌شوند.
وی با بیان این‌که سازندگان داخلی باید توان و دانش فنی خود را هرچه سریع‌تر ارتقا دهند تا بتوانند یک پای مشارکت در قراردادهای جدید نفتی شوند، افزود: شرکت‌ های بخش خصوصی در صنعت نفت باید کارهای انفرادی را کنار گذاشته و طی اجماع و مشارکت با یکدیگر در این قراردادها ورود پیدا کنند.
مشاور ارشد صنعتی وزیر نفت یکی از نقاط ضعف بنگاه‌ های داخلی را مقوله ایمنی، بهداشت محیط کار و محیط زیست (HSE) عنوان کرد و خواستار توجه بیشتر سازندگان و پیمانکاران صنعت نفت به این موضوع و ارتقای این شاخص شد.
نعمت‌ زاده عنوان کرد: شرکت‌ های ایرانی در ارائه قیمت در مناقصات پروژه‌ های نفتی، باید دقت بیشتری به خرج دهند، در برخی شرایط شاهد آن بوده‌ ایم که شرکت ایرانی تا ۲ برابر قیمت بنگاه‌ های خارجی، پیشنهاد داده‌ اند.
وی گفت: بنگاه‌ های ایرانی با رصد دقیق قیمت‌ ها در بازارهای جهانی و شرکت‌های رقیب خارجی، فرصت حضور خود در پروژه‌ های نفتی داخلی را از دست ندهند./
منبع: شانا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: