تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۵۴۷
تعداد بازدید: ۵۳۵
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
در پی کشف 900 قطعه كوسه ماهی از یك خودرو حامل محصولات شیلاتی در شهرستان عسلویه، پرونده قضایی تشكیل و جهت رسیدگی به دادگستری تحویل شد، در همین زمینه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر دغدغه هایی در حوزه تهدیدات زیست بوم دریایی خلیج فارس را تشریح کرد.
به گزارش مارین نیوز، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در همین زمینه دغدغه هایی در حوزه تهدیدات زیست بوم دریایی خلیج فارس را تشریح کرد. 
حسین دلشب گفت: كوسه ها یكی از انواع ماهیان اقیانوس ها و دریا ها هستند و در بالای هرم غذایی قرار دارند. این ماهیان بدلیل جایگاه ویژه در زنجیره غذایی، یكی از عوامل تعادل اكوسیستم های دریایی هستند. صید كوسه ها بدلیل تقاضای بالای گوشت و خصوصا باله آن جهت تهیه سوپ در چین باعث به خطر افتادن جمعیت این گونه های مهم شده است. ازهمین رو باید این اتفاق تلخ را هشداری جدی قلمداد کنیم.
دلشب در تشریح آنچه رخ داده، گفت: صید و صیادی بی رویه و خارج از ظرفیت  از عمده ترین تهدیدات زیست بوم های دریایی است. افزایش تلاش صیادی، روش های مخرب صید مانند استفادهاز تور ترال، گوشگیر كفی(ركسی)، و تور های مونوفلامنت، عدم رعایت ممنوعیت در مناطق تحت مدیریت و مناطق حساس می باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه از تهدید دیگری برای زیست بوم دریایی گفت: از دیگر تهدیدات آلودگی های دریایی وجود پسماندهای شناور  و در دریا و حركت آن ها باامواج و به ساحل رسیدن آن ها می باشد. این پسماند ها كه اغلب توسط شناور های كوچك و بزرگ تولید می شود باعث آلودگی محیط زیست دریایی می گردد. تورهای صیادی سرگردان وتورهای اسقاطی نیز باعث تولید پسماند گردیده و باعث گیر افتادن و تلف شدن انواع جانوران و نوزادان آن ها می گردد. از دیگر موارد تهدیدات برای پستانداران دریایی نیز می توان به ترددشناورهای بزرگ  و برخورد با پستانداران دریایی  اشاره کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه به موارد دیگری نیز اشاره نمود: در مواردی نیز به دلیل حادثه و هم به دلایل دیگر مانند تعقیب  صید تا ساحل و یا گرفتاری در جزر بزرگ و یاعوارض طبیعی و.. ممکن است این پستانداران بزرگ در خشکی گرفتار شوند.
حسین دلشب خاطرنشان شد: سازمان حفاظت محیط زیست در مصوبه سال ٩٣ شماره مصوبه 380/381 صید كوسه های خلیج فارس و دریای عمان را كه در سال های اخیر بدلیل كاهش چشمگیر جمعیت و صید بی رویه در خطر انقراض قرار گرفته اند را ممنوع اعلام نموده و مفاد این مصوبه كه شامل جریمه ٣٠٠ میلیون ریالی جهت هر قطعه از انواع كوسه ماهی می باشد را به سازمان شیلات و بهره برداران اعلام نموده است. برابر قانون، صید، حمل، خرید و فروش انواع كوسه ماهیان چه با هدف صید اصلی و ضمنی ممنوع بوده و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.وصیادان باید توجه داشته باشند که صید ضمنی کوسه را به اسکله منتقل نکنند .


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: