تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۵۶۸
تعداد بازدید: ۶۱۳
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
مدیر بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه از انتقال قدیمی‌ترین کشتی موجود در دریاچه ارومیه به موزه دریایی بندرشرفخانه خبر داد.
به گزارش مارین نیوز، مدیر بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه، در رابطه انتقال قدیمی‌ترین کشتی موجود در دریاچه ارومیه جهت استقرار در موزه دریایی اداره بنادر و دریانودی دریاچه ارومیه گفت: کشتی امین که قدیمی‌ترین کشتی موجود دردریاچه ارومیه است و در ابتدای شروع جنگ جهانی دوم توسط روس‌ها در بندر شرفخانه ساخته شده بالای ۵۰ تن وزن، ۲۰ متر طول و ۴/۳۰ سانت عرض و بالای ۵ متر ارتفاع دارد و در حال انتقال به محوطه موزه دریایی بندر شرفخانه است.
عیسی بشارتی تصریح کرد: در ساخت این شناور بجای جوش از پرچ استفاده شده و این کشتی ۵۰ تنی که در انتهای اسکله قدیمی بندر شرفخانه به گل نشسته بود از ۵ شهریور سال جاری شروع عملیات انتقال آن استارت خورده در حال انتقال به محوطه موزه دریایی است، اگر شرایط جوی مناسب باشد تا پایان برج ۸ در سکویی که در محوطه موزه احداث می‌شود مستقر خواهد شد تا پس از بازسازی جهت دید عموم به نمایش گذاشته شود. 
بشارتی با بیان اینکه این کشتی که در طول سالیان دراز در این دریاچه استفاده شده خدمات بسیاری برای مردم منطقه رسانده است اظهار کرد: از این شناور بیشتر بعنوان یدک کش استفاده میشد تا شناور‌های بزرگ و بدون موتور را که کار حمل مسافر، حیوانات منطقه و حمل بار مردم را بر عهده داشتند بکار گرفته می‌شد.
وی ادامه داد: علاوه بر این موارد به علت مانور خوب این شناور در امر تجسس و نجات و امور روزمره اداره و کمک رسانی به سایر شناور‌ها استفاده می‌شد و از این کشتی خاطرات زیادی در اذهان کارکنان و مردم منطقه وجود دارد که با نمایش آن در موزه دریایی اداره بنادر ودریانوردی دریاچه ارومیه باعث تداعی آن‌ها خواهد شد.
مدیر بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه گفت: بیش از ۸۰ درصد کار‌های ساختمان موزه دریایی به اتمام رسیده و قرار است پس از آماده شدن این موزه که یکی از بزرگترین و غنی‌ترین موزه‌های دریای کشور محسوب شود و از تجهیزات دریایی قدیمی بجا مانده از جنگ جهانی اول و دوم، در آن به نمایش گذاشته شود. 
وی تصریح کرد: هزینه در نظر گرفته شده تا پایان سالجاری برای موزه دریایی ۸ میلیارد ریال بوده و در صورت استقبال بازدید کنندگان از موزه در سال‌های آتی توسعه آن ادامه خواهد داشت.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: