تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۸۴۹
تعداد بازدید: ۱۰۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا گفت: برای نخستین بار، محموله ترانزیتی کشور ترکیه از طریق بندر تجاری آستارا با همکاری بخش خصوصی و دولتی به مقصد جمهوری آذربایجان بارگیری شد.
به گزارش مارین نیوز،  رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به ترانزیت نخستین محموله کشور ترکیه از این بندر اظهار داشت: نخستین محموله سرامیک ترانزیتی از کشور ترکیه به میزان 73 تن در بندر تجاری آستارا توسط بخش خصوصی تخلیه و به شناور ایرانی بارگیری شد.
سید محمود میرنبیلی با بیان اینکه محموله ترانزیتی مذکور از مرز ورودی بازرگان وارد کشور شده است، افزود: پس از تخلیه و بارگیری این محموله از بندر آستارا با رعایت کلیه رویه های قانونی گمرکی به مقصد بندر هوسان جمهوری آذربایجان ترانزیت گردید


رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا با قدردانی از زحمات و همکاری های اداره کل گمرک آستارا در راستای توسعه هرچه بیشتر بندر آستارا خاطر نشان کرد: با صدور کد گمرکی مختص منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا شاهد شتاب گرفتن ترانزیت کالا از مسیر شرق به غرب  به ویژه از کشور ترکیه به مقاصد کشورهای حاشیه دریای خزر از طریق بندر آستارا خواهیم بود.
میرنبیلی با اشاره به افزایش میزان صادرات از بندر تجاری آستارا در 9 ماهه نخست سالجاری تصریح کرد: در این مدت بیش از 56 هزار تن انواع کالا از قبیل مصالح ساختمانی، مواد معدنی و پتروشیمی از این بندر به بنادر حاشیه دریای خزر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 87 درصد افزایش را نشان می دهد.
میرنبیلی، نزدیکی بندر مرزی  آستارا به بندر باکو، بندر آستراخان، ماخاچ‌کالا و اولیا را از ویژگی‌های ممتاز بندر تجاری آستارا عنوان کرد.
رئیس اداره بندر و دریانوردی آستارا با بیان اینکه بیشترین حجم صادرات از کشور ترکیه به جمهوری آذربایجان از طریق کشور گرجستان صورت می گیرد خاطر نشان کرد: در صورت ارائه تسهیلات و روان شدن روند ترانزیت از این بندر سهم کشور ما از این مسیر ترانزیت افزایش پیدا خواهد کرد.
گفتنی است، میزان میانگین ترانزیت سالانه طی دوره 10 ساله(1384- 1394) حدود 11 میلیون تن کالا بوده که این میزان در سال 95 با کاهش 30 درصدی مواجه شده است. با معرفی بندر آستارا به عنوان یکی از مسیرهای بهینه ترانزیت کالاهای کشور ترکیه به کشورهای حاشیه دریای خزر، این مسیر می تواند سبب افزایش میزان ترانزیت کالا از کشور و بازگرداندن سهم از دست رفته آن به کشور باشد.
یکی از مهمترین مشکلات بندر تجاری آستارا عدم صدور کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی می باشد که همین امر سبب می گردد انجام عملیات ترانزیت و صادرات با بروکراسی بیشتری صورت پذیرد که ضروری است گمرک ایران نسبت به رفع این مشکل اقدام نماید.
عملیات احداث بندر تجاری آستارا در فروردین ماه سال ۱۳۸۸ توسط شرکت خدمات بندری و دریایی کاوه آغاز شد و فاز نخست آن در فروردین ماه ۱۳۹۲ به بهره برداری رسید.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: