تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۸۹۲
تعداد بازدید: ۲۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۹
معاون سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه نشست‌های مقدماتی بازگشایی جعبه‌های سیاه نفتکش سانچی و فله‌بر کریستال ادامه دارد، گفت: حداکثر تا در روز آینده (چهارشنبه) جعبه‌های سیاه بازگشایی و رمزخوانی آغاز می‌‌شود.
به گزارش مارین نیوز، معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در تشریح آخرین جزئیات جلسات مقدماتی بازگشایی جعبه سیاه (VDR) نفتکش سانچی و رمزخوانی آن، اظهار داشت: جلسه  برای جلسه بازگشایی جعبه سیاه نفتکش ادامه دارد و به قول دوستان وزارت امور خارجه، «مذاکره برای مذاکره» در حال انجام است.
هادی حق‌شناس با اشاره به اینکه بازگشایی VDR فرآیند مشخصی دارد، اضافه کرد: درواقع اطلاعات درون جعبه سیاه به صورت «کُدینگ» است که باید به صوت تبدیل شود و این خود فرآیندی زمان‌بر دارد.
وی ادامه داد: نماینده کارخانه سازنده نفتکش سانچی، نماینده کشور پاناما که کشتی در آن ثبت شده است، نماینده کشور چین که سانحه در آنجا رخ داده است، نماینده کره جنوبی که بار متعلق به آنها بود و نمایندگان ایران و بنگلادش که خدمه کشتی تبعیت این دو کشور را داشتند، در جلسات رمزخوانی و بازگشایی جعبه سیاه حضور دارند.
حق‌شناس اظهار داشت: این پروتکلی است که باید همه نمایندگان حضور داشته باشند و در تفاهمات قطعی به نتیجه نهایی می‌رسد.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم حداکثر تا فردا بازگشایی VDR انجام و رمزگشایی آغاز شود.
معاون سازمان بنادر و دریانوردی تأکید کرد: بازگشایی جعبه سیاه سانچی هم‌زمان با جعبه سیاه کریستال انجام می‌شود، رمزخوانی‌ها نیز باهم است و اصلاً بدون هم معنا ندارد، اگرچه جعبه سیاه کریستال حاوی اطلاعاتی است که پس از حادثه بوده است.

احتمال کم فایده بودن اطلاعات جعبه سیاه کریستال 
حق‌شناس توضیح داد : VDRها یا جعبه‌های سیاه این شناورها به تناسب نوعی طراحی می‌شوند که اطلاعات را از 12 و حداکثر 24 ساعت قبل از وقوع حادثه‌ تا زمان وقوع حادثه نگهداری کنند؛ درواقع اطلاعات درون این جعبه‌های سیاه بین 12 تا حداکثر 24 ساعت قبل از وقوع حادثه تا لحظه وقوع حادثه است.
وی افزود: زمانی که کشتی، برق یا موتور از دست دهد و یا ارتباط جعبه سیاه دیس‌کانکت (قطع) شود، اطلاعات 12 تا 24 ساعت قبل تا لحظه «قطع ارتباط» در آن ذخیره می‌شود؛ البته فله‌بر کریستال پس از وقوع حادثه از نظر موتور و برق دچار مشکل نمی‌شود و با همان موتور به بندر منتقل می‌شود.

هویت یکی از سه پیکر کشف شده مسخص شد
معاون امور دریایی سازمان بنادر با بیان اینکه آزمایش‌های DNA روی سه پیکری که پس از حادثه نفتکش یافته شد‌ ادامه دارد، گفت: پس از انجام آزمایش DNA مشخص شد که یک پیکر از این سه پیکر ایرانی است و هنوز انجام آزمایش‌های DNA روی دو پیکر دیگر ادامه دارد.

ربات ارزیاب در حال تهیه گزارش است
محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش ایران نیز با اشاره به انتقال ربات ارزیابی برای عکسبرداری به محلی که سانچی غرق شده بود، گفته است: این ربات کار خود را در چند مرحله انجام می‌دهد و پس از آنکه نهایی شد، چین گزارش خود را به ما اعلام می‌کند. هنوز گزارشی از این ربات ارائه نشده است. 

گفتنی است، ۱۶ دی ماه امسال یک کشتی فله‌بر چینی در نزدیکی آب‌های شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی برخورد کرد و در جریان آن ۳۰ تبعه ایرانی و دو بنگلادشی به دلیل حریق و انفجارهای سنگین جان خود را از دست دادند که پیکر ۲۹ نفر از جان باختگان همچنان مفقود است.منابع: فارس، ایسنا 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: