تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۹۸۳
تعداد بازدید: ۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران گفت: تولید و صید آبزیان کشور از 634 هزار تن در سال 95 به 678 هزارتن در سال 96 افزایش یافته است.
به گزارش مارین نیوز، معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران در مراسم جشن صیادان جزیره کیش که به مناسبت گرامیداشت دهه فجر برگزار شد افزود: نزدیک به یک هزار فروند شناور فعال کشور در اقیانوس هند در حال صید تن ماهی هستند که برداشت ماهی تن از 116 هزار تن در سال گذشته به 125هزار تن در سال 96 رسیده است.
شاپور کاکولکی افزایش حمایت شیلات از صیادان کشور، افزایش قیمت خرید ماهی صیادان و کوتاه کردن دست واسطه ها را از رویکردهای حمایتی سازمان شیلات کشور عنوان کرد و گفت: در سال گذشته قیمت ماهی خریداری شده به ازای هر کیلو گرم از صیادان 45 هزار ریال در روی اسکله بود که امسال این رقم به 80 هزار ریال افزایش یافته است.
کاکولکی تصریح کرد: تلاش کردیم با برقراری ارتباط مستقیم فردی با صیادان ماهی های آن ها خریداری شود و این امر موجب شد تا دست واسطه ها از خرید و شکستن قیمت ماهی کوتاه گردد.
معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران اظهار کرد: امسال 215 هزار تن صید تن ماهی و سد زیان درشت داشته ایم که بخش عمده ای از آن به استان هرمزگان تعلق دارد و این رقم سال گذشته 194 هزار تن بوده است.
کاکولکی با اشاره به افزایش سهم کف زیان از 223 هزارتن در سال گذشته به 235 هزار تن در سال 96 افزود: صید میگو از رشد خوبی برخوردار نبوده ولی امسال پیش بینی می شود میزان صید میگو به 12 هزار تن برسد.
وی گفت: تغییر نوع صید آبزیان از شیوه های گرگور و تورهای مرسوم اسرائیلی که به حیات آبزیان آسیب می زند به روش ماهیگری با رشته قلاب ( لانگ لانگ) را اقدامی مناسب در راستای توزیع ماهی تازه در بازار مصرف دانست.
وی با بیان اینکه اگر چرخه صید تا رساندن ماهی به هتل ها و رستوران ها در جزیره کیش را کوتاه کنیم می توانیم فروش ماهی تازه و زنده را در جزیره انجام دهیم همانگونه که در بسیاری از نقاط دنیا از این روش استفاده می شود.
کاکولکی به آغاز طرح مطالعه و پژوهش بر روی ذخایر آبزیان در اعماق دریا و عمق بالای 400 متر از هفته های آینده اشاره کرد و افزود: این مطالعات تاکنون در تاریخ ایران سابقه نداشته است و در صورتی که نتیجه این مطالعات به خوبی پیشرفت کرده و به دست آید به وضعیت صید و ذخایر آبزیان کشور و اشتغال در این حوزه کمک مهمی خواهد شد.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در کشور 4 شناور بزرگ به صورت داوطلبانه در حال همکاری با شیلات بوده و با نقطه گذاری های انجام شده به زودی اقدامات لازم در این حوزه را شروع خواهند کرد.
معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات کشور همچنین به تغییر و ارتقاء ساختاری در شیلات کشور به عنوان نخستین سازمان پیشرو در دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح بنادر صیادی ما ارتقاء ساختاری و استراتژیک پیدا کردند.
وی افزود: در کشور 17 بندر وجود دارد که در گذشته همه به طور مستقل با مدیریت شیلات ارتباط داشتند، اما با برنامه ریزی های صورت گرفته 3 بندر استان هرمزگان به عنوان بندر مرکزی و هاب انتخاب شده و با دیگر بنادر در ارتباط قرار دارند و ارتباط با مدیریت تنها با مدیریت 3 مرکز اصلی صورت گرفته و در زمان صرفه جویی می شود.
کاکولکی با تاکید بر اینکه در جزیره کیش تغییر روش ماهیگیری به عنوان یک پایلوت اقدام قابل تقدیری بود افزود: هجوم برخی از شناورهای استان های همسایه موجب تهدید آبزیان و نداشتن امنیت شغلی برای صیادان این منطقه است که برای حراست و صیانت از حوزه دریایی کیش، نیازمند تاسیس تشکیلات یگان حفاظت آبزیان هستیم که برای کیش مصوب شده است اما نیرو و مکان باید در اختیار شیلات قرار داده شود تا این یگان تشکیل شود.
وی با درخواست از سازمان منطقه آزاد کیش برای اختصاص ساختمان مناسبتری برای اداره شیلات کیش افزود: ساختمان شیلات کیش باید در شأن مردم تلاشگر این منطقه باشد و امید است که با اختصاص ساختمان مناسبتر به شیلات ساختمان کنونی به بخش یگان حفاظت اختصاص داده شود تا با تشکیل این یگان حفاظت آبزیان و حوزه دریایی کیش با همکاری دریابانی از تضمین بیشتری برخوردار شود.

لازم به ذکر است، تعاونی جامعه صیادی کیش در سال 1387 با 200 صیاد و 111 عضو آغاز به کار کرد که هم اکنون تعداد اعضاء به 540 عضو افزایش یافته است.
در جزیره کیش تعداد 167 شناور فعال وجود دارد که 42 شناور به صورت لنج صیادی، 75 شناور به صورت قایق با مجوز رسمی اداره شیلات کشور و 50 شناور با مجوز سازمان منطقه آزاد کیش در حال صید هستند.
گفتنی است، در این مراسم از صیادان، ورزشکاران بومی و نیروهای دریابانی جزیره کیش با اهداء لوح و هدایایی تقدیر شد. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: