تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۴۹۸۷
تعداد بازدید: ۶۵۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد دریایی گفت: رویکرد این ستاد در راستای توسعه فناوری های دریایی با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان دریایی، رفع نیازهای فناورانه کشور با همکاری سازمان ها و ارگان های دریایی است.
به گزارش مارین نیوز، دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست با اشاره به اهمیت ورود محصولات و تجهیزات دریایی به بازار و تکمیل زنجیره تامین محصولات، اظهار داشت: مهمترین هدف گروه، حمایت از صنایع فناورانه دریایی و کمک به تجاری سازی محصولات و تجهیزات دریایی در راستای توسعه و شکل گیری شرکت های دانش بنیان دریایی است و در راستای توسعه فعالیتهای شرکت های دانش بنیان دریایی، حمایتهایی از این شرکتها در برنامه ستاد قرار گرفته است.
امین حاجی محمدی با تاکید با عنوان مشارکت در طرح های فناورانه مورد نیاز سازمانها و ارگانهای دریایی، افزود: رویکرد این ستاد در راستای توسعه فناوری های دریایی با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان دریایی، رفع نیازهای فناورانه کشور با همکاری سازمان ها و ارگان های دریایی است. بنابراین چنانچه شرکت دانش بنیانی در حوزه دریا بتواند با انجام پروژه ای فناورانه، اقدام به رفع نیاز یکی از ارگان های دریایی کشور نماید، ستاد دریایی نیز در تامین هزینه های فناورانه ان طرح با ارگان مربوطه مشارکت خواهد نمود. لذا ارگان‏های دریایی جهت واگذاری طرح های فناورانه دریایی خود به شرکت‏های دانش بنیان دریایی ترغیب خواهند شد.
حاجی محمدی با اشاره به اهمیت حمایت از استاندارد سازی محصولات دریایی ساخت داخل ادامه داد: گستردگی صنایع دریایی ایران بازار بزرگی را برای محصولات دریایی کشور فراهم ساخته است که متاسفانه بخش عمده‌ای از این بازار توسط محصولات خارجی تامین می‌شود. محصولات تولیدی نیز برای قابلیت استفاده در دریا یا به عبارتی تجاری‌سازی، نیاز به اخذ گواهینامه‌های دریایی دارند. بر این اساس حمایت از اخذ گواهینامه‌ های دریایی به جهت تامین این بازار توسط محصولات داخلی الزامی است. با توجه به این مهم، در سال 1393، تفاهم‌ نامه‌ ای با موسسه رده‌ بندی ایرانیان منعقد شد که طی آن، ستاد بخشی از هزینه‌های صدور گواهینامه‌ های دریایی محصولات تولید کنندگان داخلی را تامین می‌نماید. طی این تفاهم‌نامه، موسسه با ارزیابی محصولات متقاضیان، در صورت احراز شرایط، گواهینامه دریایی صادر می‏‏نماید و به لطف خداوند متعال، تاکنون 24 محصول و خدمت دریایی با استفاده از حمایت فوق موفق به اخذ گواهینامه دریایی شده اند.
دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد دریایی معاونت علمی، اعطای تسهیلات قرض الحسنه ویژه به شرکت های دانش بنیان دریایی را ازجمله حمایت های ستاد دانست و عنوان کرد: ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‏بنیان دریایی در راستای توسعه کیفی شرکت های دانش بنیان دریایی و هدایت شرکت ها جهت افزایش فعالیت‏های فناورانه اقدام به اعطای تسهیلات ویژه قرض الحسنه به این شرکت‏ها نموده است. شرکت های دانش بنیان دریایی علاقمند به توسعه محصول فناورانه خود می توانند با تکمیل کاربرگ های مرتبط، درخواست خود را برای دریافت این تسهیلات به ستاد ارسال نمایند. خوشبختانه 10 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه دریا از تسهیلات ویژه مذکور استفاده نموده اند.
 وی با اشاره به تدوین و انتشار کتابچه معرفی شرکت‏های دانش‏ بنیان دریایی افزود: با توجه به بررسی های انجام شده، خلاء وجود اطلاعات منسجم از شرکت های دانش بنیان دریایی و زمینه توانمندی آنها بیش از پیش احساس شده است. در این راستا و با هدف کمک به تجاری سازی محصولات دانش‏بنیان، کتابچه مذکور جهت معرفی شرکت های دانش بنیان دریایی، محصولات و توانمندی های آنها در سال 1395 تهیه و منتشر شد. قابل ذکر است کتابچه مذکور در سال جاری نیز در مرحله بروزرسانی قرار داشته و تا انتهای سال جاری منتشر خواهد شد.
حاجی محمدی دیگر اقدام ستاد در حمایت از شرکت های دانش بنیان را ارائه دستاوردهای خود در نمایشگاه‏های دریایی خواند و گفت: یکی از ابزارهای حائر اهمیت برای بازاریابی و معرفی فعالیت شرکتها، حضور موثر در نمایشگاه‏ها و مجامع صنعتی است. ستاد دریایی نیز با اعطای تخفیف فضای نمایشگاهی در نمایشگاه های دریایی داخلی و بین المللی مورد تایید، از حضور شرکتهای دانش بنیان دریایی در این نمایشگاه ها حمایت می نماید. در این راستا و با حمایت ستاد، شرکت های دانش بنیان دریایی در نمایشگاه صنایع و فناوری های دریایی یوروپورت هلند و همچنین نمایشگاه صنایع دریایی و دریانوردی کیش در سال جاری حضوری پر رنگ داشته و توانمندی های خود را ارائه نمودند. قابل ذکر است در سومین نمایشگاه دستاوردهای دریایی جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت، شرکت های دانش بنیان دریایی حضور چشمگیری داشته و در این نمایشگاه، از 8 محصول فناورانه این شرکت‏ها در حضور آقای دکتر ستاری معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور  رونمایی به عمل آمد.
دبیر گروه تجاری سازی و توسعه بازار ستاد دریایی در راستای توسعه کیفی و کمی شرکت‏های دانش بنیان دریایی و همچنین تکمیل زنجیره ارتباط شرکت‏ها با متقاضیان و کارفرمایان دریایی به برگزاری جلسات مشترک با ارگان‏های دریایی و شرکت‏های دانش بنیان دریایی اشاره کرد و افزود: این ستاد اقدام به برگزاری جلسات مشترک نموده است. در این جلسات که در سازمان‏های دریایی برگزار می شود، شرکت‏های دانش بنیان به تفکیک، توانمندی و محصولات خود را ارائه می‏دهند. همچنین برنامه ‏ریزی شده است تا در صورت تعریف پروژه مشخص مورد نیاز سازمان‏های مذکور، طرح‏ها مورد حمایت ستاد قرار گیرد. تا کنون 9 جلسه مشترک برگزار شده است.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Ukraine
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۸
0
0
سلام

یکی از نقاط ضعف بزرگ ما در ایران اینست که نمیتوانیم شرکتهای دانش بنیان را بسوی نیازهای صنعتی واقعی و ضروری و اولویت دار، جهت دهی کنیم. این مشکل هم در حوزه دریایی و هم غیردریایی مشهود است.

برای این کار باید حتما یک "سایت اینترنتی اولویتهای دانش بنیان کشور" تدوین و راه اندازی شود و مطابق اعلام نیاز وزارتخانه ها و سازمانهای مختلف ، نیازهای اصلی واساسی آنها اولویت بندی شده و در این سایت اعلام شود.

مثلا در صنعت نفت ممکن است 100 قطعه یا سیستم اصلی و hi-tech داشته باشد که هنوز از خارج وارد میشود. وقتی اینها روی سایت اعلام میشوند، شرکتهای دانش بنیان خودبخود به سمت این نیازها رفته و میتوانند موثرتر عمل کنند.

البته این به معنی محدود کردن شرکتهای دانش بنیان نیست بلکه فقط اولیتهای محصولات دانش بنیان معرفی میگردد که دارای مشتری و بازار قطعی است . نه اینکه شرکتها بر اثر ندانستن اولویتها، به سمت نیازهای دست چندم بروند که شاید بازار و خریدار هم چندان نداشته باشد.

یک سوالی که الان برای خیلی ها مطرح است اینست که در چه زمینه ای شروع به کار کنند؟ این سایت بصورت کاملا شفاف میتواند این پتانسیلهای بلا استفاده را جهت دهی و استفاده کند.

این سایت اگر بطور فعال وهوشمند عمل کند، تمامی شرکتهای دانش بنیان را، هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت میتواند رشد دهد و حتی جامعه صنعتی کشور را جهت دهی کند.

امیدوارم ستاد دریایی اولین ستادی باشد که برای راه اندازی این سایت اقدام میکند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: