تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۱۱۵
تعداد بازدید: ۴۹۰
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۵
قراردادهای پژوهشی در حوزه اکتشاف بین شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه های خوارزمی، شهید بهشتی، شهید چمران، فردوسی مشهد و صنعتی شاهرود امروز با حضور وزیران نفت و علوم، تحقیقات و فناوری به امضا رسید.
به گزارش مارین نیوز، آیین امضای قراردادهای پژوهشی شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه های شهید بهشتی، چمران اهواز، خوارزمی، فردوسی مشهد و صنعتی شاهرود امروز ۲۱ اسفند ۹۶ با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، منصور غلامی وزیر علوم و علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برگزار شد.


با توجه به کاربست اقتصاد مقاومتی و دانش پایه کردن امور عملیاتی و توسعه همکاری های پژوهشی و فناورانه در شرکت ملی نفت با دانشگاه ها و توسعه شبکه فناورانه و استفاده از شرکای داخلی و خارجی در انجام امور پژوهشی و فناورانه، قراردادهای بلندمدت ده ساله با ٥ دانشگاه داخلی منعقد شده است.
بر این اساس ۲ قرارداد با دانشگاه های شهید بهشتی و چمران اهواز در ارتباط با فناوری های نوین ژئوشیمی اکتشافی، قرارداد با دانشگاه خوارزمی در ارتباط با تدوین فناوری های نوین مخازن کربناته شکاف دار، قرارداد با دانشگاه فردوسی مشهد در ارتباط با فناوری های تصویرسازی زیرسطحی از لایه های زمین و مرتبط با تکنیک های ژئوفیزیکی و قرارداد با دانشگاه صنعتی شاهرود در ارتباط با فناوری های نوین ژئومکانیک در حقاری و مهندسی مخازن از سوی شرکت ملی نفت منعقد شد.
با اجرایی شدن این قراردادها و راه اندازی مراکز علمی- مهارتی مربوطه و پس از انتقال فناوری های نوین و بومی سازی فناوری ها، انجام و یا ساخت دستگاه های مربوطه در داخل کشور امکان پذیر و قابل رقابت با محصول دیگر شرکت های خارجی است.
بر همین اساس پروژه های اکتشافی آتی در شرکت ملی نفت ایران با کاهش هزینه و ریسک همراه است و مراکز فناورانه تاسیس شده، به صورت مستقل و بدون کمک مالی از سوی شرکت ملی نفت ایران، توانایی انجام امور اکتشافی را دارند و به عنوان بنگاه های اقتصادی، نقش مهمی در پیشبرد اهداف بلند مدت اقتصاد مقاومتی کشور ایفا می کنند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه امضای این قرارداد، اظهار داشت: این قراردادها در ادامه ۹ قراردادی که پیش‎تر در حوزه ازدیاد برداشت از مخازن، بین شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه‎ها و مراکز پژوهشی کشور امضا شده بود، منعقد شده است با این تفاوت که در پنج قرارداد اخیر، خواسته و تاکید ما بر انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه اکتشاف است.
علی کاردر افزود: کار تحقیقاتی منسجمی به منظور احصای نیازهای اکتشافی در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت انجام شد و این قراردادها بر مبنای این کار تحقیقاتی تدوین شد و به مرحله امضا رسید.
کاردر از تقویت ارتباط بین شرکت ملی نفت ایران با دانشگاه‎ها ابراز خرسندی کرد و گفت: با امضای قراردادهای پژوهشی در حوزه اکتشاف و ازدیاد برداشت، تقریبا می‎توانیم بگوییم ظرفیت تمام دانشگاه‎هایی که در حوزه‎های مهندسی مخزن، زمین شناسی، ژئوشیمی و حوزه‎هایی از این دست تخصص دارند، به کار گرفته شده‎اند.
کاردر با اشاره به پیشرفت قراردادهای فناورانه در حوزه بالادستی، ابراز امیدواری کرد که این روند همکاری، در حوزه اکتشاف نیز منتهی به دستاوردهای قابل قبولی شود. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: