تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۱۸۲
تعداد بازدید: ۹۹۰
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
روزنامه الکترونیکی «سبق» عربستان از طرحی پرده برداشت که در صورت اجرای آن از سوی ریاض، قطر به جزیره تبدیل خواهد شد.
به گزارش مارین نیوز، بر اساس این طرح که نشریه سعودی آن را «بزرگ » توصیف کرد، ریاض در نظر دارد کانال آبی به طول 60 کیلومتر در امتداد مرز خاکی با قطر حفر تا دسترسی زمینی این کشور را قطع کند.


روزنامه سعودی سبق با بیان اینکه کانال مذکور توسط کنسرسیومی شامل 9 شرکت عربستانی در طی یک سال حفر خواهد شد، افزود: این کانال با فاصله یک کیلومتر از مرز رسمی قطر، در داخل خاک عربستان و در سراسر منطقه مرزی سلوی تا خور العدید حفر خواهد شد. 
به نوشته این نشریه سعودی اجرای طرح مذکور تنها به صدور دستور رسمی نیاز دارد.
بر اساس این گزارش، یک کیلومتر باقیمانده به مرز قطر هم به یک منطقه نظامی برای حفاظت و کنترل تبدیل خواهد شد. 
این نشریه در عین حال تاکید کرد که ممکن است وسعت منطقه نظامی مورد اشاره با پیشنهاد وزارت دفاع یا نیروهای گارد مرزی عربستان، تغییر کند.
تصمیم جدید عربستان در حالی رسانه ای شده است که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی از روز جمعه به آمریکا سفر کرده و قرار است روز سه شنبه آینده با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند.
به نظر می رسد انتشار این خبر با هدف تاثیر گذاشتن به این سفر صورت گرفته باشد.
عربستان، امارات، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم، تمامی روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی، دریایی و هوایی با قطر را هم بستند. 
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا طی ماههای اخیر تلاش کرده است تا اختلافات میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس را برطرف کند. به همین منظور قرار بود بهار امسال جلسه ای با حضور امیر قطر، ولیعهد عربستان و ولیعهد ابوظبی در واشنگتن برگزار شود اما مقام های آمریکایی اعلام کردند که این نشست به اواخر سپتامبر – تابستان آینده – موکول شده است. 
ترامپ سه شنبه گذشته در تماس تلفنی با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و شیخ تمیم امیر قطر بر لزوم پایان دادن به اختلافات میان آنها تاکید کرد. 
رئیس جمهوری آمریکا مدعی است اختلافات میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس تلاش های این کشور علیه ایران را با مشکل روبه رو کرده است . 


منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: