تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۳۲۹
تعداد بازدید: ۵۷۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
عضو هیات علمی دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر گفت: استخراج کاراگینان و بتا کاروتن از ماکروجلبک ها علاوه بر پایه ‌گذاری این صنعت پربازده در جنوب کشور گامی در راستای توسعه پایدار و مبتنی بر محیط‌ زیست در سواحل خلیج ‌فارس و ایجاد فرصت ‌های شغلی بیشتر است.
به گزارش مارین نیوز، محققان داخلی به‌منظور استفاده از شرایط بالقوه مناسب سواحل جنوب کشور، طرحی  ارائه کردند که بوسیله آن، ضمن ایجاد صنایع جدید و کشت و پرورش جلبک‌ ها بدون نیاز به آب شیرین، استخراج دو گونه کاراگینان و بتا کاروتن از ماکرو جلبک ‌ها صورت گرفت. 
دانشگاه خلیج‌فارس، با توجه به اولویت‌ ها و زیرساخت‌ های موجود در دانشگاه و در سطح استان بوشهر، این دانشگاه زمینه اصلی  پژوهش‌ ها خود را بر روی جلبک‌ های بومی خلیج ‌فارس که ارزش اقتصادی بیشتری دارند متمرکز کرده است، ازاین‌رو با انجام تحقیقات و پژوهش در این زمینه موفق به ایجاد صنایع و کشت و پرورش جلبک ‌ها بدون نیاز به آب شیرین شدند. 
عضو هیات علمی دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج‌ فارس بوشهر با اشاره به مهم‌ترین دستاوردهای فناورانه و زیست‌ محیطی طرح، اظهار داشت: کشت میکرو جلبک‌ها دارای دستاوردهای فناورانه ای شامل استخراج کاراگینان و بهینه‌سازی شرایط به‌منظور به دست آوردن حداکثر میزان تولید، کشت و پرورش میکرو جلبک دونالیلا  Dunaliella sp. و استخراج بتاکاروتن از دونالیلا است.
ماندانا زارعی گفت: با توجه به دانش موجود در  این زمینه و این واقعیت تلخ که کشت و پرورش جلبک‌ها (اعم از جلبک ‌های پرسلولی یا ماکرو جلبک‌ ها و میکرو جلبک ‌ها یا جلبک‌ های تک‌سلولی و میکروسکوپی) همچنین استخراج مواد باارزش زیستی از آن ‌ها و صنایع تبدیلی وابسته به آن در کشور ما حتی در مقیاس نیمه ‌صنعتی نیز  پایه ‌گذاری نشده است، با رایزنی ‌هایی که در سطح استان بوشهر با مسئولین ذیربط انجام شد به این نتیجه رسیدیم که اولین قدم برای رسیدن به این هدف وارد شدن متخصصین دانشگاهی به زمینه‌های کاری مرتبط با جلبک‌ها است، تا بتوانیم پس از موفقیت در آن،  بخش خصوصی را  نیز به وارد شدن به این عرصه ترغیب کنیم. 
عضو هیئت‌ علمی دانشگاه خلیج ‌فارس در مورد دستاوردهای زیست‌ محیطی این طرح با اشاره به خطرات احتمالی پیش روی کشاورزان در آینده گفت: با توجه به اینکه استان‌های ساحلی جنوب کشور و ازجمله استان بوشهر به‌ویژه شهرهای کوچک و روستاهای آن  به دلایل متعدد جزء مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور محسوب می‌شوند و با توجه به خشک‌سالی‌های اخیر و کمبود آب شیرین برای کشاورزی استان بوشهر و نظر به اینکه کاشت محصولاتی همچون گوجه ‌فرنگی که نیاز بالایی به آب ‌دارند بخش قابل ‌توجهی از اقتصاد روستانشینان را تشکیل می ‌دهد احتمال دارد در آینده نزدیک به دلیل سیاست ‌های جدید وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو، بخش قابل ‌توجهی از کشاورزان منطقه کار خود را از دست بدهند.
وی ادامه داد: لذا این طرح تلاش دارد  از شرایط بالقوه مناسب سواحل جنوب کشور برای ایجاد صنایع جدید و کشت و پرورش جلبک‌ ها بدون نیاز به آب شیرین استفاده کند. این صنعت سال ‌هاست که در اروپا، امریکا و کشورهای جنوب شرق آسیا رشد قابل ‌توجهی داشته و جزء ارکان اصلی اقتصاد مناطق ساحلی و به‌ویژه روستائیان است و در سالهای اخیر برخی از کشورهای آفریقایی نیز در این راستا در حال فعالیت هستند. 
این فعال حوزه فناوری گفت: سرمایه‌گذاری در این زمینه علاوه بر پایه ‌گذاری این صنعت پربازده در جنوب کشور گامی در راستای توسعه پایدار و مبتنی بر محیط‌زیست در سواحل خلیج‌فارس و  ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر، است. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: