تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۳۵۴
تعداد بازدید: ۳۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان با اشاره به تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور و تأثیر این سند بر توسعه صنعت دریایی کشور، گفت: در این نقشه راه‌ ها ضمن بررسی پتانسیل‌ ها و مزیت‌ های حوزه ‌های مختلف هر محور به تعیین اولویت‌ ها نیز پرداخته ‌شده است. با این رویکرد که منابع ملی و لجستیکی در کشور محدود و این منابع به سمت محورهایی در هر حوزه برود که ضرورت بیشتر و در عین ‌حال ارزش ‌افزوده بیشتری ایجاد می ‌نماید.
‌به گزارش مارین نیوز، ایران دارای دریاهای گسترده ای است. منطقه خلیج فارس از 8 کشور کرانه ‌ای و یک گسترده آبی به وسعت تقریبی 240 هزار کیلومتر تشکیل‌ شده است. محیط‌ زیست دریایی خلیج‌ فارس به علت شرایط اکولوژیک خاصی که دارد و بهره ‌گیری هایی که از این محیط و منابع آن می شود در معرض مخاطراتی به ‌طور مستمر قرار گرفته است. 
در این ارتباط رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان به بیان مزیت ها و فرصت های کشور در حوزه دریا پرداخت و اظهار داشت: خلیج فارس در زمره یکی از با ارزش ‌ترین زیست بوم  های آبی جهان محسوب می گردد‌ که با وجود متنوع‌ ترین رویش‌ های گرمسیری، گونه ‌های مختلف جانداران آبزی و ... دارای شرایط بسیار ویژه ای است که محیط‌ زیست آن را تبدیل به محیطی بسیار حساس و شکننده کرده است. 
مرتضی یوسف زادی بیان داشت: ‌تنوع زیستی در حوزه های گیاهی و جانوری ناشی از تنوع اکوسیستم‌ های آبی، برخورداری از اکوسیستم ‌های حساس ساحلی، برخورداری از منابع عظیم انرژی تجدید پذیر و تجدید ناپذیر، وجود مهم ‌ترین آبراه انرژی جهان در خلیج ‌فارس ‌و موقعیت جغرافیایی استراتژیک از جمله مهم ‌ترین نقاط قوت و فرصت ‌های کشور در حوزه دریا است. 

در کشور ما مناطق دریایی ما جزو مناطق کمتر توسعه ‌یافته است
عضو هیئت‌ علمی دانشگاه هرمزگان ادامه داد: ‌علی ‌رغم اینکه بسیاری از کشورهای توسعه ‌یافته اساس توسعه آن ‌ها دریا محور بوده و حتی اگر پایتخت سیاسی در مرکز کشور باشد، بزرگترین و توسعه ‌یافته ‌ترین شهرهایشان شهرهای بندری است، ولی در کشور ما مناطق دریایی ما جزو مناطق کمتر توسعه‌یافته است و این همان عقب‌گرد و عقب ‌نشینی تاریخی است. لذا حوزه کسب‌وکار و توسعه در دریا برای کشور بکر و جوان هست و این خود زمینه گسترده‌ای برای کار و تولید فناوری و نهایت تولید ثروت است. 
وی تصریح کرد: از سویی  با توجه به تغییرات اقلیمی گسترده ‌ای که در سطح جهانی در حال وقوع است و برآیند کلی آن برای فلات مرکزی ایران خشکسالی پیش ‌بینی‌ شده و این عامل به همراه اشتباهات استراتژیک در مصرف آب ‌های زیرزمینی، دیگر برای ما یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است که برای تأمین آب مورد نیاز علاوه بر انتقال جمعیت به نوار ساحلی و توسعه دریا پایه از دریا برای تأمین نیازهای استان ‌های مرکزی کشور نیز بهره ‌برداری صورت گیرد. 
یوسف زادی با تأکید بر نقش شرکت ‌های دانش ‌بنیان دریایی جهت کمک به توسعه اقتصادی کشور گفت: امروزه نقش کسب و کارهای کوچک و متوسط در پیشرفت و توسعه کشورها نقشی حیاتی و غیر قابل ‌انکار است. سرمایه‌ گذاری روی این نوع کسب و کارها به اقتصاد دانش‌ محور منجر می ‌شود. 

شرکت‌ های دانش‌ بنیان به‌ عنوان منابع مهم درآمد و اشتغال در توسعه اقتصادی شناخته می ‌شوند
این استاد فعال در حوزه دریا اضافه کرد: از دیدگاه دولت‌ ها، شرکت ‌های دانش‌ بنیان به ‌عنوان منابع مهم درآمد و اشتغال و نهایتاً نیروی مهم تأثیرگذار در توسعه اقتصادی شناخته می ‌شوند. با پذیرش اهمیت روزافزون علم و تکنولوژی در توسعه اقتصادی، پی آمد منطقی آن یعنی اهمیت فوق ‌العاده ایجاد ظرفیت تولید نوآوری مبتنی بر علم در جامعه نیز خود را نمایان می ‌سازد. 
عضو هیئت ‌علمی دانشگاه هرمزگان ادامه داد: این نتیجه‌گیری خصوصاً در کشورهای در حال توسعه الزامات مهمی را به لحاظ سیاست‌ گذاری، برنامه‌ های اجرایی و نهادسازی ایجاد می‌ کند. اسناد بالادستی کشور از جمله سیاست ‌های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی، برنامه چهارم و پنجم توسعه و همچنین سند چشم ‌انداز بیست‌ ساله کشور، همگی حوزه اقتصاد دانش ‌بنیان را جزء حوزه‌ های مهم و تأثیرگذار در کشور دانسته و توسعه‌ این بخش را در اولویت برنامه ‌های توسعه ‌ای کشور قرار داده‌ اند. 

اهمیت تدوین نقشه راه فناوری‌ های دریایی کشور
رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان با اشاره به تدوین نقشه راه فناوری‌های دریایی کشور و تأثیر این سند بر توسعه صنعت دریایی کشور عنوان کرد: از جمله کارهای مهم و اثرگذار ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌ بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که با کمک اساتید و متخصصین دانشگاه ‌ها صورت گرفته و دانشگاه هرمزگان نیز در چند محور مسئولیت تدوین را بر عهده داشته است همین نقشه راه فناوری دریا است. 
وی خاطرنشان کرد: در این نقشه راه‌ ها ضمن بررسی پتانسیل‌ ها و مزیت‌ های حوزه ‌های مختلف هر محور به تعیین اولویت‌ ها نیز پرداخته ‌شده است. با این رویکرد که منابع ملی و لجستیکی در کشور محدود و این منابع به سمت محورهایی در هر حوزه برود که ضرورت بیشتر و در عین‌حال ارزش ‌افزوده بیشتری ایجاد می ‌نماید. 
یوسف زادی با اشاره به نقش دانشگاه ‌ها در توسعه علوم و فناوری ‌های مرتبط با دریا اظهار نمود: توسعه علوم و فناوری ‌های مرتبط بر دریا بر عهده دانشگاه ‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور به‌ خصوص دانشگاه ‌ها و مراکز پژوهشی استان ‌های ساحلی است. این مراکز دارای بزرگترین سرمایه لازم برای توسعه علوم و فناوری هستند که همان اساتید، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند. 
عضو هیئت‌ علمی دانشگاه هرمزگان با اشاره به تحقیقات کاربردی و اقدامات دانشگاه هرمزگان در این خصوص تصریح کرد: جدا از نیاز کشور برای هدفمند و کاربردی نمودن تحقیقات، معاونت محترم پژوهشی دانشگاه هرمزگان نیز به‌ عنوان یک تکلیف برای پایان ‌نامه ‌ها و طرح ‌های پژوهشی کاربردی بودن و یا نگاه کاربردی را تعیین کرده ‌اند، لذا بسیاری از پژوهش ‌ها و پایان ‌نامه ‌ها دانشکده علوم و فنون دریایی دارای این رویکرد است. 

ارتباط ضعیف دانشگاه و صنعت به محصول نرسیدن تحقیقات داخلی می ‌انجامد
وی خاطرنشان کرد: البته باید در نظر داشت که با یک تحقیق و پایان‌ نامه محصول یا فناوری شاید الزاماً تولید نشود ولی این نگاه باعث می ‌شود اساتید و دانشجویان سنگ بنای چنین نتیجه ‌ای را برای سال‌ های آینده فراهم کنند. 
رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان با بیان این‌که یکی از مهم ‌ترین بحث‌ های حوزه‌ی دانشگاه، ارتباط این نهاد با صنعت است اظهار نمود: ارتباط بین دانشگاه و صنعت یکی از مهم ‌ترین راه‌ های کاربردی کردن ایده‌ ها و پژوهش ها است ولی ارتباط ضعیف این دو بخش در کشور یکی از دلایل اصلی عدم کاربردی شدن و به محصول نرسیدن تحقیقات داخلی است. 
یوسف زادی ادامه داد: دانشگاه ‌ها و مراکز پژوهشی خودشان طرح مسئله می‌ کنند و برای ‌آن راه ‌حل پیدا می‌ کنند که الزاماً صنعت به آن نیاز ندارد و یا اولویت صنعت فعلاً آن نیست از سویی صنعت هم به دلایل مختلف به ‌جای کمک به دانشگاه‌ ها و تأسیس واحدهای تحقیق و توسعه بیشتر ترجیح می ‌دهد نیازهای فناوری خود را وارد نمایند، لذا تاکنون ارتباط منسجم و پیوسته ‌ای بین این دو بخش صورت نگرفته است. 
وی اضافه کرد: چند سالی است که حرکت جدی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در واحدهای ارتباط با صنعت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته که این دو بخش را به هم مرتبط سازند. 

به دنبال ترویج فرهنگ دریایی و توسعه فناوری‌ ها و صنعت دریایی کشور هستیم
عضو هیئت‌ علمی دانشگاه هرمزگان در خصوص اقدامات این دانشکده جهت ترویج فرهنگ دریایی و توسعه فناوری‌ ها و صنعت دریایی کشور عنوان کرد: دانشکده‌ ها دارای دو رسالت اصلی یکی در حوزه آموزش و دیگری در حوزه پژوهش هستند. با تربیت دانشجویان دریایی در مقطع کارشناسی، نیازهای سازمان ‌ها و صنایع دریایی را تأمین می کنند و با تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی، محققین و پژوهشگران آینده کشور را در این حوزه تأمین آموزش می ‌دهند. 
وی ادامه داد: در کنار این دو رسالت اصلی، دانشکده علوم و فنون دریایی به ‌منظور ترویج فرهنگ دریایی دو سالی است که جشنواره ملی فیلم و عکس دانشجویی دریا را در ذیل جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت برگزار می‌ کند. 
رئیس دانشکده علوم و فنون دریایی هرمزگان در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در مسابقات ایده بازار دریایی که در سطح استانی توسط مرکز رشد دانشگاه هرمزگان برگزار می‌ گردد، همچنین مسابقات این چنینی در سطح ملی، دانشجویان این دانشکده حضور فعالی دارند که در چند سال اخیر اکثر سه ایده‌ های برتر انتخابی از دانشجویان این دانشکده است. 


منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: