تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۳۶۱
تعداد بازدید: ۲۳۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بندر مرزی آستارا از ثبت جهانی «کلاز» نوعی قایق چوبی سنتی که برای کندوکاو بروی آن از هیچ ابزار صنعتی به غیر از یک تیشه استفاده نمی‌شود، خبر داد.
به گزارش مارین نیوز، رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری بندر مرزی آستارا با بیان اینکه میراث‌فرهنگی شامل آثار، مجموعه‌ها و محوطه‌های تاریخی و فرهنگی و میراث طبیعی نیز شامل آثار، مجموعه‌ها و محوطه‌های طبیعی، ترکیبات زمین‌شناسی و جغرافیایی ویژه‌ای هستند که قابلیت ثبت ملی و در صورت معرفی ویژگی‌های منحصر به فرد، قابلیت ثبت جهانی را دارند، اظهار داشت: تاکنون پنج اثر تاریخی از شهرستان مرزی بندر آستارا در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌اند. 
داریوش ملک ‌زاده ادامه داد: مدرسه حکیم نظامی، بقعه شیخ محمود خیوی، مدرسه داریوش(شهید مدنی)، خانه بلژیکی‌های گمرک و غار کهیل در روستای آق مسجد، آثار تاریخی هستند که از بخش مرکزی شهرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده ‌اند.
ملک‌زاده با اشاره به سفر اخیر معاون میراث‌فرهنگی و معاون گردشگری میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گیلان به آستارا و شرکت در همایش تخصصی واکاوی فرهنگ دریایی کرانه‌های جنوبی دریای کاسپین که در سالن اجتماعات شهرداری برگزار شد، افزود: در جریان این سفر از قایق چوبی سنتی آستارا به نام "کلاز" رونمایی شد.


وی با بیان این‌که این قایق توسط خاندان کوهی از اهالی روستای دربند به موزه مردم‌شناسی داریوش اهدا شد، خاطرنشان کرد: "کلاز" نوعی قایق دست‌ساز از درخت توسکاست که برای کندوکاو بروی آن از هیچ ابزار صنعتی به غیر از یک تیشه استفاده نمی‌شود.
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آستارا با تأکید بر این‌که عمر مفید کلاز 25 الی 35 سال است، توضیح داد: نحوه ساخت این قایق‌ها و مدل آن‌ها در کشور منحصر بفرد است و با استناد به نظر کارشناسان خبره کشور، از این مدل قایق در هیچ منطقه‌ای از کشور تولید نمی‌شود.
وی با اشاره به این‌که «کلاز» بیشتر توسط بومیان مناطق حاشیه‌ای تالاب استیل عباس‌آباد و آب‌بندان دربند استفاده می‌شد، یادآور شد: می‌کوشیم تا پس از تهیه مستندی از چگونگی ساخت این قایق دست‌ساز، ا بتدا نسبت به ثبت ملی آن و سپس برای ثبت جهانی آن اقدام کنیم.


منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: