تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۳۶۳
تعداد بازدید: ۵۹۳
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۰
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی به سرمایه گذاری شرکت توسعه تجارت زندگی با سرمایه ۲۸۰۰ میلیارد ریال احداث خواهد شد که این ترمینال ظرفیت اشتغال ۷۵ نفر را به صورت مستقیم و ۱۷۵ نفر را به صورت غیرمستقیم دارد.
به گزارش مارین نیوز، قرارداد ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی بین سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت توسعه تجارت زندگی و همچنین تفاهم نامه احداث و بهره برداری از کارخانه تصفیه شکر بین اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان و شرکت صبا پیش روکالا منعقد شد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در مراسم فوق گفت: در راستای سیاست‌های توسعه دریامحور کشور و توسعه سواحل مکران، سال گذشته در آذرماه سال گذشته شاهد بهره‌برداری از فاز اول بندر چابهار با حضور رئیس جمهوری و هیات هایی از کشورهای همسایه بودیم.


محمد راستاد ادامه داد: در قالب اجرای فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار شاهد بودیم که ظرفیت آن بندر از ۲.۵ میلیون تن به ۸ میلیون تن ارتقا یافت و توانستیم بندر چابهار را به بندر نسل سومی که صرفا برای تخلیه و بارگیری کالا نیست بلکه فعالیت های لجستیکی و توزیع کالا نیز در آن رخ می دهد، تبدیل کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: امروز دو پروژه مهم به جهت ارتقای بندر چابهار که یکی از آنها قرارداد ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی و دیگری تفاهم نامه احداث و بهره برداری از کارخانه تصفیه شکر است با بخش خصوصی به امضا می رسد که این ها می تواند روند توسعه را در چابهار سرعت بدهد.
وی همچنین خاطرنشان کرد: در کنار این پروژه ها شاهد هستیم که سرمایه گذاری های مناسبی در بندر چابهار در حال انجام است. شرکت IPGL هندوستان سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری را برای خرید تجهیزات بندری در قالب پروژه BOT در استان سیستان و بلوچستان آغاز کرده است که بر اساس آن توافق نامه، تا اواسط تیرماه بهره برداری موقت از پایانه بندر چابهار آغاز می شود.
راستاد گفت: برای توسعه آتی بندر چابهار، حدود ۴۰۰ هکتار از اراضی پیرامون بندر را تصرف کردیم تا به صورت حلقه اتصالی برای سرمایه گذاری ایران با کشورهای همسایه و سایر مناطق دنیا باشد.
وی افزود: قرارداد مربوط به ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی صادرات محور و در راستای افزایش صادرات از بندر چابهار انجام می شود که می تواند برای تزانزیت مواد معدنی مورد استفاده قرار بگیرد.
راستاد درباره مشخصات قرارداد ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی، گفت: ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی به سرمایه گذاری شرکت توسعه تجارت زندگی با سرمایه ۲۸۰۰ میلیارد ریال احداث خواهد شد. که این ترمینال ظرفیت اشتغال ۷۵ نفر را به صورت مستقیم و ۱۷۵ نفر را به صورت غیرمستقیم دارد. همچنین، تجهیزات این طرح شامل واگن تیپلر، بلت کانوایر، ریکلایمر، استاکر، شیپ لودر و شیپ آنلودر است. ظرفیت طرح نیز ۱۵ میلیون تن است که برای احداث ترمینال فوق، ۱۳ هکتار زمین در حاشیه محوطه بندر چابهار استحصال شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین اطلاعات تفاهم نامه احداث و بهره برداری از کارخانه تصفیه شکر را اینگونه اعلام کرد: فاهم‌نامه احداث و بهره‌برداری از کارخانه تصفیه شکر که اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان و شرکت صبا پیش‌رو کالا منعقد شد به منظور احداث کارخانه تصفیه شکر است. میزان سرمایه گذاری این طرح ۱۲۴۰ میلیارد ریال است و ظرفیت طرح نیز ۱۵۰ هزار تن پیش بینی شده است. در عین حال، ماشین آلات خط تولید این طرح شامل بخش افیناسیون، بخش فیلتراسیون، بخش تغلیظ، بخش کریستالیزاسیون است و برای احداث این کارخانه ۵ هکتار زمین از اراضی تحت اختیار بندر، تخصیص یافته است.
راستاد در ادامه اظهار امیدواری کرد: امیدوارم این پروژه ها بتواند به توسعه سواحل مکران و بندر چابهار کمک کند و ما بتوانیم از ظرفیت های بنادر نهایت استفاده را ببریم.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین گفت: با تکمیل فاز ۴ بندر شهیدبهشتی چابهار، ظرفیت آن بندر به ۷۷ میلیون تن خواهد رسید.

لازم به ذکر است، همچنین اطلاعات تفاهم‌نامه احداث و بهره‌برداری از کارخانه تصفیه شکر که اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان و شرکت صبا پیش‌رو کالا منعقد شد به منظور احداث کارخانه تصفیه شکر است. میزان سرمایه گذاری این طرح ۱۲۴۰ میلیارد ریال است و ظرفیت طرح نیز ۱۵۰ هزار تن پیش بینی شده است. در عین حال، ماشین آلات خط تولید این طرح شامل بخش افیناسیون، بخش فیلتراسیون، بخش تغلیظ، بخش کریستالیزاسیون است و برای احداث این کارخانه ۵ هکتار زمین از اراضی تحت اختیار بندر، تخصیص یافته است.
گفتنی است، در مراسم امضای قرارداد ترمینال تمام مکانیزه مواد معدنی و امضای تفاهم نامه احداث و بهره برداری از کارخانه تصفیه شکر، محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت صبا پیش رو کالا، مدیرعامل شرکت توسعه تجارت زندگی، استاندار و نماینده مردم سیستان و بلوچستان حضور داشتند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: