تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۴۴۴
تعداد بازدید: ۳۰۴
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۸
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: روند طولانی دریافت مجوز پرورش ماهی در قفس، شرکت‌ها و گروه‌های سرمایه‌گذاری را در جنوب سیستان و بلوچستان سردرگم کرده است.
به گزارش مارین نیوز، مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام ‌شده، سواحل مکران، محدوده بنادر کنارک، چابهار تا "گواتر" به دلیل شرایط جغرافیایی و آب ‌وهوایی مساعد، مستعد پرورش ۳۰۰ هزار تن ماهی در قفس در سال است، اظهار داشت: افزایش بهره ‌وری از دریا و بازسازی ذخایر مهم‌ ترین هدف طرح پرورش ماهی در قفس است. 
هدایت الله میرمرادزهی افزود: در برنامه ششم توسعه تولید سالانه ۷۰ هزار تن ماهی در کشور پیش‌بینی‌شده است؛ بنادر چابهار و کنارک از سال ۹۴به‌صورت جدی وارد صنعت پرورش ماهی در قفس شده‌اند و از آن سال تاکنون ۵۴ شرکت و گروه، متقاضی ورود به این طرح در سواحل مکران هستند.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح نمود: هرچند تمایل فراوانی از سوی شرکت‌ها و گروه‌های سرمایه‌گذاری برای ورود به طرح پرورش ماهی در قفس در سواحل چابهار و کنارک وجود دارد اما روند طولانی دریافت مجوز، شرکت‌ها را سردرگم و دل‌زده کرده است.
میرمرادزهی اضافه نمود: از ۵۴ متقاضی تاکنون فقط ۵ گروه و شرکت موفق به دریافت مجوز شده‌اند و از میان آن‌ها هم تنها یک شرکت با نصب قفس کار را به‌صورت عملیاتی آغاز کرده است؛ باوجودآنکه روند دریافت مجوز طولانی است اما گاها که تا نیمه‌های آخر کار شرکت‌ها می‌روند از دادن مجوز نهایی جلوگیری می‌شود مثلاً در یک مورد که  یک شرکت مجوزها را گرفت و منتظر تخصیص تسهیلات بانکی بود، نظام دام‌پزشکی از تخصیص اعتبار جلوگیری کرد و خواستار  مطالعات دوباره شد.
وی تأکید نمود: البته پرورش ماهی در قفس طرحی است که با سلامت مردم در ارتباط است و قاعدتاً سختگیری‌ها اصولی و مرتبط با بهداشت است اما ما امیدواریم با توجه به این‌که این طرح یکی از طرح‌های مهم اقتصاد مقاومتی است، ارگان و سازمان‌هایی که باید مجوز دهند، صدور مجوز را تسهیل کنند.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح نمود: درصورتی‌که صدور مجوز برای این ۵۴ شرکت و گروه متقاضی سرمایه‌گذاری تا قبل از انصراف به‌خاطر سختگیری‌ها تسهیل شود ظرفیت پرورش ماهی قفس در طرح‌های این ۵۴ شرکت در مجموع به ۱۶۸ هزار تن در سال می‌رسد و برای ۲۹ هزار نفر نیز به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌شود.


منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: