تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۴۵۲
تعداد بازدید: ۳۱۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر دستگاهی را برای شیرین سازی آب دریا عرضه کردند که قادر است با استفاده از غشا‌ها آب را تصفیه کند و به گفته آن ‌ها از این دستگاه همچنین می ‌توان برای جداسازی فلزات سنگین از پساب ‌های صنعتی بهره برد.
به گزارش مارین نیوز، مجری طرح "طراحی و ساخت سیستم بررسی غشایی اسمز معکوس مجهز به همزن برای شیرین سازی آب دریا" با اشاره به چالش آب در ایران، اظهار داشت: بر اساس پیش‌ بینی‌ های جهانی، سال ۱۴۰۰ سرانه آب برای ایران به کمتر از هزار و ۴۰۰ مترمکعب برای هر فرد در سال خواهد رسید و این به معنی ورود به بحران آبی است.
سولماز ولی زاده افزود: طبق آمار‌های رسمی و به اعتقاد کارشناسان، ایران در آستانه بحران آب به سر می ‌برد و طی سال ‌های آینده تأمین آب به یکی از بزرگترین چالش ‌های کشور در بسیاری از استان‌ ها، شهر‌ها و مناطق تبدیل خواهد شد.
ولی زاده با بیان اینکه ایجاد زیر ساخت ‌های لازم برای رفع مشکل کم آبی باید یکی از رویکرد‌های اساسی در برنامه ‌ریزی‌ های کوتاه مدت و بلند مدت باشد، گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و دسترسی به دریا‌های آزاد مانند دریای عمان، شیرین سازی آب دریا و استحصال آب شیرین مورد نیاز از این طریق، یکی از اساسی‌ترین راهکار‌ها در جهت رفع این مشکل است.
وی از اجرای طرح تحقیقاتی در این زمینه خبر داد و افزود: این طرح در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شد که از آن می ‌توان در بسیاری از فرایند‌های جداسازی غشایی، که اساس کار آن ‌ها گرادیان غلظتی یا فشاری است مورد استفاده آزمایشگاهی و تحقیقاتی قرار گیرد.
این محقق شیرین‌ سازی آب ‌های شور با استفاده از فرایند‌های غشایی را از جمله کارکرد‌های دستگاه طراحی شده در این تحقیق عنوان کرد و گفت: دستگاه ساخته شده قابلیت استفاده در مراکز تحقیقاتی مربوط به فرایند‌های تصفیه مانند تصفیه آب برای زدودن آلودگی ‌های موجود در منابع آبی را دارد.
وی مراکز تحقیقاتی فعال در حوزه‌ های تصفیه پساب مانند پساب ‌های رنگی صنایع نساجی، صنایع دارویی و کارخانجات فلزات سنگین با استفاده از غشا‌ها را از جمله حوزه ‌های کارکردی این دستگاه بیان کرد و افزود: این دستگاه قابلیت استفاده در بررسی ‌های صورت گرفته در زمینه جداسازی حلال ‌های آلی و یا تخلیص آن ‌ها با استفاده از فرایند‌های غشایی را نیز دارد.
ولی زاده درباره نحوه اجرای این تحقیق گفت: در این طرح بعد از تهیه نقشه ‌ها و طراحی دقیق اجزای این دستگاه، کار با ترشکاری، ساخت و سرهم بندی اجزای دستگاه انجام گرفت و در نهایت با انجام تست ‌های مربوط به بررسی آب ‌بندی و عملکرد دستگاه ساخت قطعه به پایان رسید.
وی جنس استیل بدنه این دستگاه را از جمله مزایای آن دانست و افزود: در نمونه ‌های مشابه داخلی جنس بدنه به طور کامل از استیل ضد زنگ ساخته نشده بود و در برخی بخش‌ها از پلیمر استفاده شده بود که در این پژوهش بدنه دستگاه به طور کامل از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده است.
وی گفت: استفاده از پلیمر موجب کاهش میزان تحمل فشار سیستم می‌ شود.
مجری طرح افزود: از سوی دیگر سیستمی برای هم‌زدن محلول در نظر گرفته نشده بود که می‌ تواند مشکلات مربوط به پلاریزاسیون غلظتی را به همراه داشته باشد و گرفتگی غشا را تشدید کند که این چالش در دستگاه طراحی شده مرتفع شده است.
ولی زاده قابلیت بررسی غشا‌های مختلف با جنس و ضخامت ‌های متفاوت، انجام فرایند‌های مختلف جداسازی مانند میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و اسمز معکوس، تحمل فشار‌های بالا به دلیل جنس دستگاه و تعبیه‌ گیره‌ های فشار بالا، قابلیت تحمل دما‌های بالا و قرار گرفتن در دستگاه اتوکلاو به دلیل جنس بدنه دستگاه و جنس ارینگ ‌ها، بی نیازی از پمپ برای اعمال فشار مورد نیاز و تأمین فشار با استفاده از فشار کپسول گاز بی ‌اثر بدون مصرف آن در طی فرایند و قابلیت هم‌ خوردن محلول به منظور جلوگیری از پلاریزاسیون غلظتی در طی فرایند را از دیگر مزایای دستگاه طراحی شده ذکر کرد.
این محقق اضافه کرد: این دستگاه با هزینه ‌ای در حدود یک ششم هزینه تهیه و انتقال مشابه خارجی ساخته شد و با توجه به استفاده از قطعات و لوازم موجود در کشور هزینه‌ های مربوط به نگهداری و تعویض قطعات در آینده نیز کاهش می ‌یابد.

شایان ذکر است، طرح «طراحی و ساخت سیستم بررسی غشایی اسمز معکوس مجهز به همزن برای شیرین سازی آب دریا» از سوی سولماز ولی زاده دانش ‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با راهنمایی دکتر لیلا ناجی عضو هیأت علمی این دانشگاه اجرایی شده است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: