تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۵۱۰
تعداد بازدید: ۱۰۰۱
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
منابع انگلیسی روز جمعه اعلام کردند که شرکت دفاعی 'بی.ای.ئی سیستمز' انگلیس در رقابت با شرکت های نظامی بزرگ ، برای ساخت ناوچه جنگی، با استرالیا یک قرارداد 15 میلیارد دلاری امضا کرد.
به گزارش مارین نیوز، انگلیس با پیروزی بر رقبای اسپانیایی و ایتالیایی، 9 ناوچه جنگی با موتورهای ساخت شرکت رولز رویس را طبق یک جدول زمانبندی تولید می کند و به نیروی دریایی استرالیا تحویل خواهد داد. 
گبی کاستیگان رئیس اجرایی شعبه استرالیا شرکت 'بی.ای.ئی سیستمز' این قرارداد را گامی مثبت برای اقتصاد دو کشور برشمرد و ترزا می نخست‌ وزیر انگلیس نیز اظهار داشت که این قرارداد نشانگر راهبرد دولت در جهت تقویت روابط با متحدانش در آستانه خروج از اتحادیه اروپا است.
دولت استرالیا نیز اعلام کرد که خرید ناوچه‌ های جنگی قدرت دفاعی این کشور را در زمانه‌ سراسر از ابهام، افزایش می‌ دهد.
بر اساس گزارش‌ ها، ناوچه‌ های جدید 26 از سامانه دفاعی ضد موشکی دوربرد برخوردار خواهند بود. 
این برای اولین بار طی نزدیک به 50 سال است که انگلیس ناوچه جنگی صادر می‌ کند. اجرای این قرارداد در شهر ادیلاید واقع در جنوب استرالیا و از سال 2020 میلادی آغاز خواهد شد.
همزمان کانادا نیز درصدد خرید تعدادی ناو جنگی است و کارشناسان پیش‌ بینی می‌ کنند که تصمیم استرالیا در فرایند تصمیم‌ گیری اتاوا تأثیر بگذارد.
بهمن‌ ماه گذشته نیز این شرکت انگلیسی تفاهم‌ نامه‌ ای را با عربستان امضا کرد که بر اساس آن 48 جنگنده پیشرفته تایفون به ریاض بفروشد. این تفاهم در آخرین روز از سفر محمدبن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به لندن صورت گرفت.
این شرکت نظامی انگلیسی به دلیل همکاری با کشورهای عرب منطقه از سوی گروه‌ های حقوق بشری به‌ شدت مورد انتقاد قرار دارد. 
اندرو اسمیت عضو ارشد «کارزار مبارزه با تجارت سلاح» پیش‌تر به ایرنا گفته بود که انگلستان سالانه نزدیک به یک میلیارد و 500 میلیون پوند سلاح می فروشد که عربستان سعودی طی سال‌ های اخیر بیشترین خریدار سلاح از این کشور بوده است. 
همچنین علی الفائز فعال مدنی بحرینی ساکن انگلیس نیز چندی پیش به ایرنا گفت که در دیدار با مسئولین شرکت «بی.ای.ئی سیستمز» این سؤال را مطرح کرده که چرا به‌رغم جنایت‌ های رژیم آل خلیفه علیه مردم این کشور، همچنان به منامه سلاح می‌ فروشد که پاسخ قانع‌ کننده‌ ای دریافت نکرده است. 


منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: