تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۵۱۲
تعداد بازدید: ۱۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
حکم پوتین در مورد متن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین در پورتال اخبار رسمی به این گونه ثبت شده است: با این حکم، امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین در سطح عالی تایید می شود.
به گزارش مارین نیوز، خبرگزاری روسی اینتر فاکس گزارش داد، رئیس جمهوری روسیه متن پیشنهادی کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین را که از سوی دولت روسیه به وی پیشنهاد شده بود، تایید کرد.
ولادیمیر پوتین با این حکم به وزارت خارجه این کشور اجازه داده است در جریان مذاکرات برای امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین در پیش نویس این سند تغییراتی را که ماهیت اصولی نداشته باشد، وارد کند.
متن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین روز دوم تیر ماه جاری برای تایید به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور ارائه شد.
شبکه تلویزیونی ار.ب.کا روسیه در این مورد اعلام کرد: این متن در آستانه اجلاس سران پنج کشور ساحلی دریای کاسپین که مذاکرات درباره آن بیش از ۲۰ سال جریان داشت، منتشر شده است.
پیش از این وزیر امور خارجه قزاقستان از برگزاری پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی کاسپین برای تعیین رژیم حقوقی این دریا در نیمه دوم سال جاری میلادی (۲۰۱۸) در آستانه خبر داده بود.
در متن مصوبه خاطرنشان شده است که پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین از سوی وزارت خارجه روسیه ارائه و با سازمان های اجرایی فدرال روسیه مورد موافقت قرار گرفته است و هماهنگی های اولیه در مورد آن با چهار کشور دیگر ساحلی کاسپین شامل ایران، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان صورت گرفته است.
در مصوبه دولت روسیه گفته شده است: پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین را وزارت امور خارجه روسیه ارائه کرد و متن آن با سازمان های اجرایی فدرال روسیه مورد موافقت قرار گرفته و با چهار کشور ساحلی کاسپین هماهنگی اولیه در مورد آن صورت گرفته است.
کشورهای ساحلی دریای کاسپین پس از فروپاشی اتحاد پیشین شوروی برای تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین تلاش کردند و گروه کاری برای تدوین این سند در سطح معاونان وزیران خارجه پنج کشور در سال ۱۹۹۶ تشکیل شد.
از آن زمان بارها مقام های پنج کشور ساحلی کاسپین از تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین خبر دادند، اما تایید آن هر بار به تعویق افتاد.
وزیر امور خارجه روسیه در ماه دسامبر سال گذشته به پایان کار تدوین این سند اشاره کرد.
در متن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین که از طرف دولت روسیه تایید شد، گفته شده است بستر و کف این پهنه آبی بر اساس اصل بخش بندی و سطح دریا به محدوده های داخلی و سرزمینی، محدوده های ماهیگیری و پهنه مشترک آبی تقسیم می شود.
هر یک از پنج کشور اجازه می یابند محدوده های آبی تا پهنای ۱۵ مایل دریایی تعیین کنند که با خطوط مرزی مطابق با کنوانسیون مشخص خواهد شد.
هر کشور ساحلی نیز اجازه می یابد محدوده ماهیگیری به پهنای ۱۰ مایل دریایی تعیین کند.
بر اساس سند منتشر شده، شیوه تعیین خطوط میانی در دریای کاسپین بین کشورهای ساحلی کاسپین باید با یک موافقت نامه جداگانه مشخص شود.
این رسانه روسی اضافه کرد: اگر یکی از کشورهای ساحلی کاسپین شکلی از ساحل را دارد که در تعیین آبهای داخلی، آن را در وضعیت غیر رضایت بخش قرار می دهد این مساله در تعیین شیوه ترسیم خطوط میانی مورد توجه قرار می گیرد.
شبکه آر.ب.کا اعلام کرد: ایران در چنین شرایطی در دریای کاسپین قرار گرفته است و تهران پیشنهاد کرده این پهنه آبی به پنج قسمت مساوی و نه خطوط میانی تقسیم شود.
در پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین امکان احداث خطوط لوله از بستر این دریا پیش بینی شده به شرطی که شرایط ساخت آن با اصول زیست محیطی و مهندسی و معیارهای قراردادهای بین المللی مطابقت داشته باشد.
در پیش نویس کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین پیشنهاد شده که عدم حضور نیروهای مسلح خارجی در این دریا مورد تاکید قرار گیرد.
کشورهای ساحلی کاسپین موظف شده اند سیستم زیست محیطی دریای کاسپین و تمام اجزای آن را حفظ کنند.
در مصوبه دولت روسیه پیشنهاد شده است که کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین بدون محدودیت زمانی امضا شود.
شبکه روسی در پایان خاطرنشان کرد: اصولی که در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای کاسپین پیشنهاد شده در اجلاس سران پنج کشور ساحلی در آستاراخان در سال ۲۰۱۴ مورد موافقت قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، انتظار می رود امضای این سند در اجلاس سران کاسپین در بندر آکتائو قزاقستان در ماه اوت آینده صورت گیرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: