تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۵۲۳
تعداد بازدید: ۱۰۳۹
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۳
دستگاه نازل برای ماسه‌ سایی مرطوب که کاربردی در صنعت نفت است با همت و تلاش یکی از متخصصان شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه لاوان طراحی و ساخت شد.
به گزارش مارین نیوز، رییس حفاظت فنی منطقه لاوان که این دستگاه را طراحی و ساخته است در مورد هدف و نحوه ساخت این نازل، اظهار داشت: یکی از معضلات و معایب آماده ‌سازی سطح به روش ماسه ‌سایی در شیوه متداول ماسه‌ سایی خشک (dry blast)، ایجاد جرقه، اثرات افزایشی روی سطح و عدم توانایی در حذف نمک‌ های احتمالی سطح در محیط‌ های دریایی، همچنین ایجاد گرد و خاک بسیار زیاد به‌ ویژه در ظروف بسته مثل برج ‌های هوازدا و تفکیک‌ کننده‌ ها است.


ناصر زنده‌ دل افزود: به همین منظور و برای برطرف کردن معایب گفته شده، با ایجاد تغییراتی در نازل ‌های معمول مورد استفاده در ماسه ‌سایی، ابزاری برای ماسه ‌سایی به روش مرطوب (wet blast) طراحی و ساخته شد. در این نازل، آب از طریق شلنگی با سایز یک ‌چهارم اینچ وارد قطعه شده و به سر نازل هدایت می ‌شود و آب در خروجی نازل با هوا و ماسه مخلوط شده و روی سطح پاشیده می ‌شود.
به گفته وی، اگرچه جستجو در فضای نت و google patent نشان می ‌دهد نازل‌ های مشابهی در سطح بین ‌المللی قبلا ساخته شده ‌اند؛ اما طراحی این نازل به شکل موجود مشابهی نداشته و مزایایی دارد که نمونه ‌های مشابه از آن بی ‌بهره ‌اند. در برخی نازل ‌ها، مخلوط هوا و ماسه، قبل از خروج از نازل با آب مخلوط می ‌شوند، که این مسئله در زمان توقف كار موجب خیس و مرطوب شدن ماسه گردیده و با شروع مجدد كار، ماسه ‌سایی را با اختلال مواجه می ‌نماید.
زنده ‌دل افزود: از نظر هزینه نیز ابزار ساخته شده بسیار ارزان و با هزینهای در حدود پانصد هزار تومان ساخته شده كه با اضافه نمودن هزینه های سندپات و شلنگ و ملحقات آن، هزینه نهایی كمتر از 10 میلیون تومان برآورد می ‌گردد، در حالی كه شرکت CLEMCO به‌ عنوان یکی از معتبرین شرکت ‌ها در زمینه ساخت تجهیزات ماسه ‌سایی پکیجی را با نام تجاری WETBLAST FLEXTM با قیمتی بالغ بر 15 هزار دلار ساخته است. در این محصول علاوه‌ بر آنكه، آب قبل از ورود به قسمت ونچوری نازل با مخلوط هوا و ماسه مخلوط شده و پس از آن از نازل خارج می ‌شود، برای تامین فشار مورد نیاز آب، از یک پمپ هوایی 10:1 استفاده شده است. اما طراحی این نازل طوری بوده است که با خروج هوا از نازل ونچوری، یک فشار منفی (خلا) باعث مکش آب می‌گردد و به این ترتیب نیازی به استفاده از پمپ آب برای ماسه‌سایی مرطوب نیست و فشار معمولی و كم شیرهای آب برای انجام كار كافی است.
وی گفت: در ادامه برای مقایسه آماده ‌سازی سطح به روش ماسه ‌سایی به دو شیوه مرطوب (wet) و خشک (dry) از دو ورقه فولادی زنگ ‌زده استفاده شد و پارامترهایی مثل تمیزی سطح (بر اساس استاندارد سوئدی)، میزان نمک سطح و زبری سطح در هر مورد بررسی شد. نتایج اندازه ‌گیری زبری یا پروفایل نشانگر زبری در هر دو شیوه یكسان بود، اما میزان نمک سطح در ماسه ‌سایی مرطوب کمتر از ماسه ‌سایی خشک اندازه ‌گیری شد. 
گفتنی است، در روش ماسه ‌سایی‌ مرطوب به دلیل حضور اکسیژن و تماس سطح با آب، امکان تشکیل یک زنگ آهن در سطح وجود دارد. این زنگ آهن که به فلش راست (flash rust) معروف است و عمدتا یک اکسید قرمز رنگ است می‌ تواند از موارد چالشبرانگیز در این روش باشد. اما استفاده از رنگ‌ های پرایمری از خانواده surface tolerant می ‌تواند این نقیصه را برطرف ‌نماید. از نقطه نظر اقتصادی، پرایمرهای یاد شده گرانتر از پرایمرهای اپوكسی نبوده و استفاده از آنها اقتصادی به ‌نظر می ‌رسد.
زنده ‌دل افزود: مسلما همه‌ روش‌ هایی که در حرفه ‌های مختلف وجود دارند دارای مزایا و معایبی است؛ بنابراین این نازل و ماسه‌ سایی مرطوب هم در کنار مزایای گفته شده معایب و محدودیت ‌هایی نیز دارد. مصرف آب هرچند به مقدار كم، همچنین محدودیت در استفاده از تمامی سیستم‌ های رنگ، را می ‌توان به عنوان معایب و محدودیت ‌های این روش دانست.
وی، یکی دیگر از مزایای ماسه ‌سایی مرطوب را کاهش ریسک جرقه ‌زنی و پیامدهای آن در محیط‌ هایی دانست که امکان نشت گاز وجود دارد. به گفته زنده ‌دل، در برخی موارد، برای بازرسی‌ نیاز است، زنگ‌ ها، آلودگی‌ ها و پوسته‌ های سطح مورد نظر برداشته شوند تا سطح تجهیز برای بازرسی ‌های چشمی آماده شود. اما ممکن است محل مورد بازرسی در نواحی (zone) باشد که امکان نشت گاز وجود داشته دارد. در این نواحی، استفاده از این روش بدون خطر جرقه زدن، می ‌تواند گزینه‌ مناسبی باشد؛ هرچند این موارد نیاز به بررسی و آزمون ‌های بیشتری دارد و اظهار نظر نهایی در این مورد در تخصص همکاران واحد HSE است. 
رییس حفاظت فنی منطقه لاوان در پایان گفت: در ساخت این نازل، مهندس علی‌ آبادی رییس منطقه، همکاران عزیزمان در واحدهای حفاظت فنی، تعمیرات عمومی، پلنت مکانیک، تراشکاری و ابزار دقیق کمک ‌ها و حمایت‌ های شایانی نمودند که به‌ این‌ وسیله از همه آنان تشکر و قدردانی می‌ گردد.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: