تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۵۲۸
تعداد بازدید: ۱۷۷۸
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۱
رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص دلایل مقاومت ها در برابر خصوصی‌ سازی، گفت: ترس از دست دادن منافع یکی از دلایل اصلی ایجاد مقاومت در برابر خصوصی‌ سازی توسط مدیران دولتی است.
به گزارش مارین نیوز، رئیس کل سازمان خصوصی سازی در ارزیابی عملکرد سازمان خصوصی سازی، اظهار داشت: این سازمان در سال 1380 با تغییر اساسنامه و اهداف شرکت مالی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی فعالیت خود را آغاز کرده است.
میرعلی اشرف عبداله پوری حسینی افزود: در 17 سال گذشته تعداد 1992 بنگاه در لیست واگذاری های این سازمان قرار گرفته است که از این تعداد حدود 450 شرکت به دلایل مختلف از جمله انحلال، ورشکستگی، ادغام و ... از لیست واگذاری های دولت خارج شده اند. همچنین از 1516 بنگاه باقی مانده حدود 200 شرکت در طول این سالها به صورت غیررقابتی در قالب رد دیون دولت یا سهام عدالت و بدون برگزاری مزایده واگذار شده اند.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی اضافه نمود: بر این اساس از 1330 شرکت باقیمانده نیز که در لیست واگذاری ها قرار گرفتند، حدود 52 درصد تا کنون به فروش رسیده اند و حدود 48 درصد نیز در لیست واگذاریها قرار دارند.
پوری حسینی ادامه داد: بر این اساس می توان گفت تا به امروز نیمی از راه واگذاریها پیموده شده و نیم دیگر آن باقی مانده است.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: در این راستا در ارزیابی که انجام دادیم مشخص شد آن بخش از سهام دولت که تا کنون واگذار شده بیشتر مربوط به سهام خرد و مدیریتی شرکت ها بوده است و در حال حاضر شرکتهایی که در لیست واگذاری ها هستند بیشتر آنها دارای سهام کنترلی هستند. ضمن این که از زمان آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون بیش از دو برابر، دوره دوازده ساله قبل از شروع دولت یازدهم سهام کنترلی فروخته شده است.
وی همچنین افزود: میزان سهام کنترلی به گونه ای است که می توان با در اختیار داشتن آن، اعضای هیات مدیره و مدیرعامل یک یک شرکت را تعیین کرد.
پوری حسینی در خصوص دلایل مقاومت ها در برابر خصوصی‌ سازی گفت: ترس از دست دادن منافع یکی از دلایل اصلی ایجاد مقاومت در برابر خصوصی‌ سازی توسط مدیران دولتی است.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی تاکید نمود: به شدت از عملکرد دولت‌ های یازدهم و دوازدهم در راستای اجرای خصوصی سازی و واگذاری سهام دولتی می کنم و امیدواریم باقی مانده راه واگذاریها را نیز با همکاری و یاری همه سازمانها و نهادها با موفقیت بیشتری به پیش ببریم.


منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: