تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۶۰۳
تعداد بازدید: ۸۴۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
روزنامه 'ترکمنستان بی طرف' روز یکشنبه از عشق آباد گزارش داد که دولت ترکمنستان قصد دارد برای جذب جهانگرد بیشتر یک جزیره مصنوعی هلالی شکل و مقعر در دریای کاسپین احداث کند.
به گزارش مارین نیوز، براساس این گزارش، اگرچه تاکنون بیش از 50 جزیره بزرگ و کوچک طبیعی در دریای کاسپین ثبت شده است اما دولت عشق آباد بر اساس یک طرح راهبردی جدید مدتی است که یک میلیون 600 هزار متر مربع از سواحل دریای نزدیک بندر ترکمن باشی را با سنگ پرکرده است تا با توسعه محیط زیست گیاهی آن و ایجاد یک فرودگاه بین المللی در این جزیره، آنرا به یک مرکز گردشگری بین المللی تبدیل کند.


این روزنامه به نقل از یک منبع که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد که بنیاد این جزیره که رو به بندر خواهد بود با قلوه سنگ های بزرگ ریخته شده و با ایجاد موج شکن، رسوبات خاکی میانه های آنها نیز به ارتفاع 4 تا 5 متر از سطح دریا پر شده است تا با مشجر کردن آن پایه های یک شهرک مصنوعی جنگلی نیز ریخته شود.
تجزیه تحلیل ترکیب گیاهان این جزیره مصنوعی نشان می دهد که بیشتر ترکیب نمکی سواحل اروپا در این جزیره بارگیری و بازسازی شده تا بتواند زمینه برای جذب پرندگان دریایی همچون فلامینگو، قو، اردک و غاز و حواصیل و پلیکان و دیگر گونه های جانوری اروپایی را به خود فراهم آورده و بتواند پذیرای بیش از 80 هزار گردشگر داخلی و بین المللی باشد.
کارشناسان بین ‏‌المللی صنعت گردشگری عقیده دارند که دولت ترکمنستان با سرمایه‏‌ گذاری کلان در این جزیره قصد دارد در آینده منطقه ملی گردشگری آوازه را به یک منطقه آزاد توریستی و تجاری در ساحل دریای کاسپین تبدیل کند.
احداث جزیره مصنوعی در آب‌ های ساحلی ترکمنستان در حالی است که عشق ‌آباد با ارائه تسهیلات فراوان به ویژه در صدور ویزا، معافیت از مالیات، اختصاص زمین، تسهیلات اداری، ثبت شرکت و دریافت طرح توانسته تعداد زیادی از شرکت‌ های خارجی ساختمان ‌سازی را برای مشارکت در ایجاد منطقه ملی گردشگری 'آوازه' در ساحل دریای کاسپین جذب کند.
فصل گردشگری ساحلی در ترکمنستان از اواخر ماه می شروع شده و تا ماه اکتبر و اوایل نوامبر ادامه دارد و گردشگران می ‌توانند از امکانات 12 کیلومتر خط ساحلی این منطقه استفاده کنند.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: