تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۶۶۱
تعداد بازدید: ۵۴۲
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اختلاف نظرهای مطرح در مورد پیش بینی تراز آب دریای کاسپین گفت: باید با توجه به آمارهای گذشته حداقل و حداکثر تراز را برای برنامه‌ های توسعه ای محور قرار دهیم.
به‌ گزارش مارین نیوز، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست تخصصی بررسی نوسانات تراز سطح آب دریای کاسپین که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت امور خارجه، وزارت علوم، مدیران محیط زیست، سازمان شیلات و بنادر دریانوردی و ... در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: طی سال‌های افزایش و کاهش نوسانات تراز آب دریای کاسپین ، اثرات اجتماعی بسیاری روی منطقه داشته است.
پروین فرشچی تاکید کرد: باید در زمینه نوسانات تراز آب دریای کاسپین به یک نظر واحد برسیم تا کسانی که در زمینه توسعه دریایی کاسپین فعالیت دارند بتوانند با پشتیبانی علمی متفق‌القول برنامه‌ریزی‌های خود را در سواحل کاسپین انجام دهند.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه‌ داد: نظر علمی ‌دقیق در مورد نوسانات تراز آب دریای کاسپین کمک می‌کند که بدانیم توسعه در سواحل کاسپین باید به چه شکلی و با چه روندی پیش رود.
معاون محیط زیست دریایی سازمان محافظت محیط زیست در ادامه‌ خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش‌ها و یافته‌های مرکز مطالعات و تحقیقات دریای کاسپین در فاصله زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ تراز آب دریای کاسپین ۴۲ سانتیمتر افزایش می‌یابد. این پیش‌بینی بر اساس داده‌های ایستگاه‌ای تراسنجی است که در همه کشورهای حاشیه کاسپین، نوسانات تراز را ثبت می‌کنند.

مدیریت یکپارچه دریای کاسپین توسط کشورهای حاشیه‌ ممکن نیست
فرشچی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان مدیریت دریای کاسپین به صورت یکپارچه توسط پنج کشور حاشیه کاسپین وجود دارد یا نه؟ گفت‌: مدیریت یکپارچه توسط کشورهای حاشیه کاسپین ممکن نیست چون منافع کشورها متفاوت است و تنها در مسائل و منافع مشترک می‌توانیم یکپارچه عمل کنیم.
معاون محیط زیست دریایی سازمان محافظت محیط زیست پیشنهاد داد: یک کار گروه به منظور تعیین نوسانات تراز آب دریای کاسپین با حضور کلیه دستگاه‌های مسئول در این حوزه تشکیل شود. این کار گروه می‌تواند بازوی علمی سازمان هواشناسی در پیگیری مسائل مربوط به CASPCOM (کمیته‌ هماهنگی آب و هواشناسی دریای کاسپین ) باشد.

انتقاد از سازمان هواشناسی
وی افزود: CASPCOM در منطقه در زمینه آب و هواشناسی دریای کاسپین فعال است و در حال‌ حاضر نیز سازمان هواشناسی نماینده ایران در این کمیته‌ به حساب می‌آید که متاسفانه نتوانسته است این مسئولیت را به خوبی انجام دهد چون سازمان هواشناسی صرفا روی بحث هواشناسی تمرکز دارد، در حالی که باید بین مسائل مربوط به هیدرولوژی و سایر بخشها همگامی ایجاد شود بنابراین کار گروه تعیین نوسانات تراز آب دریای کاسپین می‌تواند بازوی علمی قوی برای CASPCOM باشد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: قوانین مربوط به حریم و بستر دریای کاسپین و اصول و ضوابط مربوط به محدثات دریایی نیاز به بازنگری و بازبینی دارند و می‌توانیم با توافق نمایندگان همه دستگاه‌های مسئول در حوزه دریای کاسپین این موضوع را به عنوان یک پیشنهاد مطرح کنیم تا در دستگاه قانونگذاری کشور پیگیری شود.

وضعیت خلیج گرگان و تالاب میانکاله نگران کننده است
فرشچی با اشاره به وضعیت خلیج گرگان و تالاب میانکاله گفت‌: وضعیت این منطقه چه در صورت افزایش و چه در صورت کاهش تراز آب دریای کاسپین  نگران کننده است و باید تصمیمات ‌دقیقی برای احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله، بگیریم.

اختلاف نظر در مورد تراز آب دریای کاسپین 
وی با اشاره به اختلاف نظر موجود در مورد تراز آب دریای کاسپین گفت: برخی معتقد به افزایش ۴۲ سانتیمتر تراز آب دریای کاسپین تا سال ۲۰۲۰ هستند اما بر اساس اظهار نظر دیگری تراز آب دریای کاسپین در سال‌های آینده کاهش می‌یابد.
فرشچی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های کوتاه مدت برای تراز آب دریای کاسپین نمی‌توان برنامه‌ریزی های ۱۰ ساله انجام داد و امور توسعه‌ای بلند مدت را پیگیری کرد اما می‌توانیم با توجه به آمارهای گذشته حداقل و حداکثر تراز آب دریای کاسپین را محاسبه کنیم. در چنین مواقعی می‌توان با تعریف سناریوهای مختلف تصمیمات لازم را در مورد امور توسعه‌ای کشور گرفت و برای توسعه برنامه‌ریزی کرد.

نبرد با غول‌ های پلاستیکی در سواحل دریای کاسپین 
معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به این که به مناسبت  روز ملی «دریای کاسپین» سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط برنامه‌های را در نظر گرفته‌ اند، خاطر نشان کرد: در ۲۵ مرداد ماه طرح «نبرد با غول پلاستیکی در سواحل کاسپین» اجرایی خواهد شد و نتیجه‌ این کار در بابلسر مازندران در ۲۵ مرداد ماه نمود پیدا می‌کند.
فرشچی در مورد این طرح گفت: از امروز (16 مرداد) تا ۲۵ مرداد ماه در استان مازندران پایلوت مربوط به جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی شروع می‌شود و شهروندان می‌توانند با تحویل دادن پلاستیک یک ژتون دریافت کنند و در نهایت قرعه‌کشی در بین شرکت کنندگان صورت می‌گیرد.
وی در پایان اظهارکرد: هدف از طرح «نبرد غول پلاستیکی» این است که ابتدا بحث تفکیک از مبدا را برای شهروندان جا بیندازیم و بدانیم که زباله‌ های پلاستیکی چه بلایی بر سر طبیعت می آورد. پلاستیک‌ های جمع‌ آوری شده در روز آخر در یک نقطه جمع آوری شده و به بازیافت تحویل داده می‌ شود. بیشترین زباله پلاستیکی از طرف ایران وارد دریای کاسپین می‌شود.


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
0
0
این خانم مهندس همیشه از آلودگی دریا اظهار نگرانی میکنند ولی در عمل هیچ کاری صورت نمیدهند بهتر است حرف با عمل عجین گردد.(بقول معروف صد گفتار به نیم کردار نمی ارزد)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
0
0
چند سال قرار است یک معاونت در پست خود ابقا گردد در حالیکه هیچگونه منشا اثری در حوزه کاری خود نیست مگر قطع الرجال شده و مدیران باسواد جوان و باانگیزه کم داریم که بایستی همیشه مصاحبه های کسل کننده تکراری ببینیم...
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹
0
0
10-15 سال پیش برای ارزیابی تحقیقاتی ماهیان آنچوی بخش جنوبی دریای خزر به صورت راندم صید ماهی کیلکا با روش ترال کفی انجام میدادم . از محدوده رودخانه سفید رود به سمت شرق خصوصا اطراف رودخانه چالوس الی رودخانه اترک از هر ترال کشی یک ساعته 3/4 انواع تولیدات پلاستیکی و 1/4 کیلکا بوده و چون پروژه مشترک بوده به سواحل ایرانی سواحل پلاستیک سیاه نامیده بودند و متاسفانه با گذشت زمان مواد پلاستیکی ابتدا شناورند و سپس بر بستر دریا انباشته میشود . تور های رها شده صیادان بلای جان خرچنگهای خزری در تمامی سواحل جنوبی خزر هستند .
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: