تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۶۶۵
تعداد بازدید: ۵۱۴
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۶
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:‌ ۱۳ لاشه فک کاسپینی در یک سال اخیر در سواحل دریای کاسپین مشاهده شده است.
به گزارش مارین نیوز، رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه در یک ساله اخیر حدود 13 لاشه فک کاسپینی در سواحل جنوبی کهن ‌ترین دریاچه جهان مشاهده شده است، اظهار داشت:‌ به غیر از یک مورد که آن نیز تلف شد سال ‌هاست در سواحل دریای کاسپین در محدوده کشورمان فک زنده‌ ای دیده نشده است.
حسین علی ‌نژاد فک‌ های کاسپینی را از گونه‌ های در معرض انقراض دانست و عنوان کرد:‌ فک‌ های کاسپینی با نام علمی(pusa caspica)  که یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیا است از مدتها قبل در رده گونه ‌های در معرض نابودی قرار گرفته است.
علی ‌نژاد در مورد زادآوری و محل‌های جغرافیایی که فک‌ ها برای تکثیر نسل خود برمی‌ گزینند توضیح داد و افزود:‌ فک ‌های کاسپینی برای انجام فرآیند زادآوری خود در فصل زمستان، به یخ‌ های شمال شرقی دریاچه کاسپین در حوزه کشورهای روسیه و ترکمنستان مهاجرت می ‌کنند.
وی‌ با بیان این نکته که فک‌ های کاسپینی پس از به‌ دنیا آوردن نوزادان خود مجدداً توانایی زادآوری دارند بیان داشت:‌ توله‌ های فک‌ کاسپینی تا مدتی از شیر مادر خود تغذیه می ‌کنند و به علت ضعف قوای جسمی و بدنی خود تا یک‌ ماهگی توانایی شنا و زندگی در محیط آب دریا را ندارند.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد:‌ دقیقاً پس از گذشت حدود یک ماه از تولد نوزادان فک کاسپینی،‌ توله‌ ها با همراهی و توسط آموزش‌ های مادر خود به آب دریا نزدیک می‌ شوند و به تدریج خود را برای زندگی در شرایط و محیط جدید آماده می ‌کنند.
علی ‌نژاد انجام فرآیند زادآوری فک ‌های کاسپینی را معمولاً در یخ ‌های شمالی و شمال شرقی کشورهای روسیه و ترکمنستان اعلام کرد و گفت:‌ فک‌ های کاسپینی بر اساس طبع و ذات خود جهت تغذیه در فصول گرم سال یعنی در تابستان به آب‌ های عمیق جنوبی دریای کاسپین مهاجرت می ‌کنند.
وی آب ‌های سواحل دریای کاسپین در حوزه کشورمان را از جمله نقاط مورد علاقه فک ‌های کاسپینی دانست و تصریح کرد:‌ فک‌ های کاسپینی سالها است به دلیل ناامن بودن سواحل جنوبی دریای کاسپین در محدوده کشورمان و نابودی و تخریب زیستگاه ‌های طبیعی خود دیگر به این مناطق مهاجرت نمی ‌کنند.
علی ‌نژاد توسعه پیدا کردن جوامع انسانی در حوزه سواحل و مناطقی که از زیستگاه ‌های اصلی فک‌ های کاسپینی است را عامل عدم حضور فک ‌ها دانست و افزود:‌ در گذشته مناطقی از سواحل کاسپین در محدوده کشورمان که شیب کمتر از 10 درصدی داشتند از سوی فک ‌ها جهت استراحت انتخاب می‌ شد.
وی تخریب زیستگاه‌ یکی از کهن ‌ترین یادگاران بزرگترین دریاچه جهان و وجود تورهای صیادان را از جمله اصلی ‌ترین مخاطرات پیش ‌روی فک‌ های کاسپینی خواند و گفت:‌ در روزگاری نه‌ چندان دور سواحل کشورمان شاهد جمعیت‌ فک‌ های کاسپینی بود که شب ‌ها و حوالی صبح حاشیه ساحل را جهت استراحت خود برمی‌ گزیدند.

بر اساس این گزارش،‌ فک کاسپینی به‌ طور میانگین 1.5 متر طول و 68 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار رفته و ساحل ‌نشینان شمال نیز به آن لقب سگ آبی داده‌ اند.
فک‌ در خشکی بسیار کم‌ تحرک ولی در آب بسیار فعال است و با کمک پاهای خود به سرعت شنا می‌ کند. فک‌ ها از دست‌ هایشان برای حفظ تعادل استفاده می ‌کنند و بدن این پستاندار برای زندگی در آب تغییراتی کرده ‌است.
میان انگشتان دست و پای آن پرده‌ ای وجود دارد که باعث می ‌شود دست‌ ها و پاها شبیه باله ‌ای برای شنا شود پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته‌ اند به‌همین ‌دلیل فک‌ ها نمی ‌توانند به ‌راحتی روی زمین راه ‌بروند.
پیش از فروپاشی شوروی سابق، تعداد فک کاسپینی نزدیک به یک میلیون قطعه بود اما در سرشماری سال 2008 معلوم شد که این تعداد به یک صد هزار قطعه کاهش یافته است.


منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: