تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۷۵۲
تعداد بازدید: ۱۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۶
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم و سه نفر از همکاران او با حمایت سازمان صنایع دریایی کشور، کتاب 'دریا و انرژی ها نو' را منتشر کردند.
به گزارش مارین نیوز، بخش تالیف این کتاب حاصل تحقیقات عبدالرضا ثابت عهد جهرمی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جهرم و سه نفر از همکاران او شامل، کامران لاری، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، ولی الله علیزاده و سمیه خدادیان است. 
این کتاب که مشتمل بر 226 صفحه مصور به همراه جدول ها و نمودارهاست در 500 شمارگان، توسط انتشارات گلسنج با حمایت سازمان صنایع دریایی و به بهای 240 هزار ریال در تهران انتشار یافته است. 
این اثر در برگیرنده روش ‌های استحصال انرژی از منابع تجدیدپذیر با استفاده از فناوری های مدرن، از جمله فرآیندهای غشایی است که در آن از فناوری نانو نیز بهره گرفته شده است همچنین اصول تئوری این روش ‌ها که بر مبنای فرآیندهای ترمودینامیکی استوار است در این کتاب به طور کامل شرح داده شده است. 
در معرفی این کتاب آمده است: انرژی در حیات اقتصاد صنعتی جوامع، نقش زیربنایی ایفا می ‌کند و تکنولوژی انرژی، مسلما یکی از مهمترین فاکتورهای بقای بشریت است. از آنجا که استفاده از انرژی‌ های تجدیدپذیر رمز این بقاست، رویکرد جهان امروز به سوی بهره‌ برداری از آنهاست. 
از مهمترین انرژی‌ های تجدیدپذیر می‌ توان به انرژی خورشید، انرژی باد، انرژی زمین گرمایی، انرژی‌ های هیدروژنی (پیل سوختی)، انرژی بیومس (زیست توده) و انرژی‌ های اقیانوسی اشاره کرد. 
انرژی‌ های اقیانوسی به روش‌ های مختلفی قابل دریافتند، از جمله می‌ توان به استحصال انرژی از امواج، جزرو مد (کشند)، گرادیان شوری و گرادیان دما (اوتک)، اشاره کرد. 
این کتاب، خواننده را با انواع انرژی‌ های قابل استحصال از دریا آشنا می‌ کند و نکات کاربردی ارزشمندی در خصوص نیروهای تولیدکننده‌ جزر و مد و توزیع دما در سطح و عمق اقیانوس‌ ها و نیروگاه‌ های اوتک و استحصال انرژی از گرادیان شوری را بیان می ‌کند. 
ویراستاران این کتاب، مجید عباس‌پور، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، افشین محسنی آراسته، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، مسعود ترابی‌ آزاد، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال و علی زینتی هستند. 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: