تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۷۹۵
تعداد بازدید: ۷۴۹
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶
یک روزنامه عبری زبان زنگ خطر کنترل چین بر بنادر اسرائیل را به صدا درآورد به ویژه که یک شرکت چینی مناقصه طرح ۲۵ ساله توسعه بندر حیفا را به دست آورد.
به گزارش مارین نیوز، روزنامه عبری زبان هاآرتص درخصوص خطرات احتمالی حضور چینی‌ ها در اداره بندر حیفا برای امنیت ملی هشدار داد؛ چرا که پایگاه نیرویی دریایی اسرائیل و زیردریایی‌ های جنگی این رژیم در بندر حیفا مستقر است.
در ادامه این مقاله آمده است: به نظر می‌ رسد که هیچ کس در اسرائیل در خصوص تبعات راهبردی این مساله نمی ‌اندیشد.
هاآرتص نوشته است: سرمایه گذاری چین در بنادر اسرائیل، تهدید برای روابط راهبردی میان اسرائیل و آمریکا است و ممکن است که تاثیرات منفی بر منافع آمریکا در دریای مدیترانه و نیز بر جایگاه اسرائیل به عنوان یک پایگاه نظامی راهبردی برای ناوگان ششم دریایی آمریکا بگذارد.
این روزنامه به نقل از مقام‌ های آمریکایی نوشته است: آنها معتقدند که اسرائیل با بخشیدن کلید بندر حیفا به چینی ها عقل خود را از دست داده است و نیروی دریایی اسرائیل دیگر نمی‌ تواند بر روابط محکمی که میان این نیرو و ناوگان ششم دریایی آمریکا وجود دارد در صورت ورود چینی‌ ها به این عرصه تکیه کند.
هاآرتص در ادامه به فعالیت‌ های دیگر شرکت‌ های چینی در سرزمین‌ های اشغالی از جمله در حوزه زیر ساخت ها، مانند پروژه تونل‌ های "کرمل" در حیفا، مترو "تل آویو" و همچنین پیروزی یک شرکت چینی دیگر در مناقصه احداث بندر جدید اسدود پرداخته و نوشته است: چین در اسرائیل نفوذ کرده است.
روابط اقتصادی چین با رژیم صهیونیستی پس از برقراری روابط سیاسی، سالیانه از روند رو به رشد برخوردار بوده است.
پیش‌تر روزنامه "ساوت چینا مورنینگ پست" در گزارشی سرمایه‌ گذاری مستقیم چین در اسرائیل در سال ۲۰۱۶ را ۱۶ میلیارد دلار عنوان کرده بود که نشان از سه برابر شدن این سرمایه گذاری است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: