تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۸۱۴
تعداد بازدید: ۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
دولت برای اجرای طرح توانمندسازی تولید داخل تا ده‌ میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفت که سهم مشارکت دولت ۵۰ درصد و پنجاه‌ درصد دیگر سهم بانک‌ ها و مردم است.
به گزارش مارین نیوز، دولت برای اجرای طرح توانمندسازی تولید داخل تا ده‌میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفت که سهم مشارکت دولت 50درصد و پنجاه‌درصد دیگر سهم بانک‌ها و مردم است.
قائم‌ مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید با بیان این موضوع گفت: طرح توانمندسازی تولید صادرات‌گرا از یک سال تا 5 سال زمان می‌برد و منابع مالی لازم برای اجرای این طرح شناسایی و قابل تأمین است، به‌عنوان مثال؛ برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل تجاری سه میلیارد و سیصد میلیون دلار تا سه سال آینده اعتبار در نظر گرفته شده است.
رضا رحمانی علاوه بر نوسازی ناوگان تجاری، توسعه صنایع دریایی، توسعه صنایع نساجی و پوشاک و کفش، نوسازی صنایع تولیدی، سامان‌دهی لجستیکی، توانمندسازی تولید پایدار، افزایش حجم و تنوع صادراتی، فعالسازی معادن کوچک و تکمیل ظرفیت زنجیره فلزات اساسی را از  9 زیرشاخه طرح توانمندسازی  تولید صادرات‌گرا برشمرد.
او افزود: برای طرح توانمندسازی از محل 9 پروژه مطالعات انجام  و مدیر پروژه از سوی شخص رئیس جمهور انتخاب شده و منابع مالی نیز اختصاص داده شده است.
قائم‌مقام وزیر صمت در امور تولید با اعلام اینکه برای معادن کوچک مردم سرمایه گذاری می‌کنند و دولت فقط بستر را فراهم می‌کند، گفت: منابع این نه طرح دولتی، خصوصی و بانکی است که 50 درصد منابع را دولت تأمین می‌کند و 50 درصد بقیه از جانب بانک‌ها و مردم تأمین منابع می‌شود.
او ادامه داد: ارتباط ما با بخش خصوصی از طریق تشکل‌ها و بخش خصوصی است.
رحمانی تأکید کرد: تحریم برای ما فرصت است؛ اگر بتوانیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم و ظرفیت‌های جدید و واحدهای تولیدی و توسعه‌ای ایجاد کنیم می‌توانیم واردات اقلام خارجی را کم کنیم.
او اضافه کرد: به‌طور مثال؛ در انجمن تولیدکننده پوشاک که پایلوت در هفت استان شروع شده، دولت با یارانه حمایت و زیرساخت‌ها را فراهم کرده است.
قائم‌مقام وزیر صمت در امور تولید گفت: رمز موفقیت، تولیدکننده و مردم هستند بنابراین مایل هستیم که به بخش خصوصی امکان حضور بیشتر بدهیم. ما برای اولین بار در این دوره اتاق به تشکل‌ها اختصاص داده‌ایم که بتوانند جلسات را برگزار و نتایج را اعلام کنند، این شروع کار است که نیاز به بررسی بیشتر دارد.
او همچنین گفت: ما آمار را از توسعه تجارت گرفته‌ایم و باید اعلام کنیم که کدام اقلام نیاز به تولید بیشتر دارد، ما در فاصله تحریم قبلی تا این تحریم پروژه پالایشگاه خلیج فارس را اجرا کردیم. سال قبل نیز گران بودن منابع را داشتیم و برحسب منابع دراختیار توانستیم به اولویت‌ها رسیدگی کنیم.
رحمانی گفت: دولت در اشتغال روستایی 12هزار میلیارد تومان، 30هزار میلیارد تومان برای رونق تولید و نوسازی صنایع، 30هزار میلیارد تومان در طرح کارا در وزارت کار، 64هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌سازی و هزار و سیصد میلیارد تومان برای زیرساخت‌های صادراتی منابع تخصیص داده است. دولت با همه مشکلات مالی این منابع را لحاظ کرده و به همه استانداران بر اساس آمایش سرزمین و مزیت‌های منطقه‌ای تأکید شده است.
او  افزود: از همه تولیدکنندگان و اعضای اتاق می‌خواهیم که با هم برای رونق استفاده کنیم تا بتوانیم از این برهه نیز عبور کنیم.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: