تازه های سایت
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۵۸۸۰
تعداد بازدید: ۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹
محققان علوم کامپیوتر و آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT، یک ماهی روباتیک با کنترل از راه دور طراحی کرده اند و از آن برای جاسوسی زندگی موجودات دریایی استفاده می کنند.
به گزارش مارین نیوز،  کاربرد ربات‌ های زیر سطحی کنترل از راه دور یا همان ROV، بازرسی تصویری کلیه سازه ‌های زیر آبی، انجام برخی عملیات‌ ها و ماموریت‌ های مکانیکی و یا برداشت دیتاهای مورد نیاز می‌ باشد. این ربات‌ ها دارای دسته بندی‌ های مختلف و کلاس های کاری متفاوتی می ‌باشند. نصب فرستنده سیستم موقعیت ‌یابی زیر سطحی روی این ربات‌ ها موجب می شود امکان تعیین موقعیت آنی نقاط ثابت و متحرک زیر آب فراهم آید که این موضوع قابلیت ‌ها و اهمیت این ربات ‌ها را افزایش داده و همچنین موجب افزایش ایمنی عملیات زیرسطحی می ‌گردد.


این یک ماهی واقعی نیست. این موجود یک ماهی رباتیک آبزی است. ربات ماهی شکل را محققان علوم کامپیوتر و آزمایشگاه هوش مصنوعی طراحی کرده اند و هدف این ربات بررسی و جاسوسی موجودات دریایی است. همچنین نام ماهی رباتیک "SoFi" است. بدنه آن به دلیل استفاده از مواد نرم، بسیار شبیه به شنای واقعی ماهی‌ ها است. محققان در این ربات دوربینی کار گذاشته اند تا بتوانند به وسیله‌ آن از موجودات دریایی که از دوربین‌ و غواص‌ ها می ‌ترسند در اعماق آب ‌ها فیلم و عکس تهیه کنند.


SoFi تا عمق بیش از 50 فوت کار می ‌کند. دسته‌ کنترل SoFi شبیه به دسته‌ های بازی کنسول نینتندو است. این ربات توانایی شنا به سمت ‌ها جلو راست، چپ، بالا و پایین را دارد. مقدار زمانی که این ربات می ‌تواند در آب شنا کند 40 دقیقه است. 
SoFi با موفقیت آزمایش خود را پشت سر گذاشته است. این آزمایش در صخره رنگین کمان فیجی انجام شده است. محققان قصد دارند قبل از استفاده تخصصی از آن کارکرد این دستگاه را بهبود ببخشند. به نظر ما بودن اشعه های لیزر در این دستگاه جذاب به نظر می ‌رسد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: