تازه های سایت
پربحث ترین اخبار
پربازدید ترین اخبار
کد خبر: ۳۸۲۴۵
تعداد بازدید: ۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
پژوهشگر میز همسایگان اندیشكده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: صاحب نظرانی كه در مورد سیاست گذاری مكران صاحب پژوهش ‌های راهبردی و ایده‌ هایی هستند تا ۲۰ بهمن فرصت دارند كه پژوهش و ایده های خو را به دبیرخانه چهارمین همایش ملی توسعه سواحل مكران ارسال كنند.
به گزارش مارین نیوز، محسن شرافتی نیا از برگزاری چهارمین همایش ملی توسعه سواحل مكران با محوریت حكمرانی و تأكید بر دیپلماسی اقتصاد دریا محور در آینده نزدیك خبرداد و گفت: صاحب نظرانی كه درمورد سیاست گذاری مكران صاحب پژوهش‌های راهبردی و ایده‌هایی هستند تا ۲۰ بهمن فرصت دارند كه برای دبیرخانه ارسال كنند.
پژوهشگر میز همسایگان اندیشكده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع)، سواحل مكران را از سه بعد ملی، منطقه‌ای و بین المللی قابل ارزیابی خواند و افزود: در سواحل مكران فضاهایی وجود دارد كه هنوز هیچ اقدامی در آن‌ها نشده و نیازمند سرمایه گذاری و اقدامات كلان است.
شرافتی نیا از فقر منطقه‌ای و وضعیت نامناسب معیشتی مردم در دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان گفت و متذكر شد: اگر توسعه سواحل مكران محقق شود اشتغال پایدار برای مردم این منطقه و زمینه رشد اقتصادی فراهم می‌شود و نیروهای متخصص این منطقه نیز شناسایی خواهند شد.
وی با بیان اینكه امكان پیاده سازی طرح‌های سرمایه گذاری مشترك ایران با كشورهای هم پیمان مانند چین و هند و روسیه و پاكستان در سواحل مكران وجود دارد گفت: ما باید از ظرفیت تمام سواحل كشورمان و بخش خصوصی استفاده كنیم و به الگویی برای كشورهای درحال توسعه تبدیل شویم.
شرافتی نیا از انزوای جغرافیایی منطقه مكران گفت و تصریح كرد: محدوده شهر چابهار هنوز یك فرودگاه ندارد و این یعنی این منطقه از حداقل امكانات هم محروم است.
گفتنی است، نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه امام صادق علیه السلام چهارمین همایش ملی توسعه سواحل مکران؛ با محوریت حکمرانی و تأکید بر دیپلماسی و اقتصاد دریامحور را در اسفندماه ۱۴۰۱ در محل بندر راهبردی جاسک و با حضور مقامات عالی کشوری و لشگری برگزار خواهد کرد.
کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، شورای راهبردی روابط خارجی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و تهران، صندوق توسعه ملی، مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در این رویداد مشارکت دارند. 
علاقه مندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر و ارسال مقالات می توانند به پایگاه رسمی دبیرخانه علمی همایش به نشانی www.makran.isu.ac.ir مراجعه نمایند. ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: