کد خبر: ۱۸۸۳۱
تعداد بازدید: ۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

آغاز عملیات شناورسازی بزرگترین مغروقه اروندرود

مدیر کل بندر و دریانوردی خرمشهر از شروع خارج سازی بزرگترین مغروقه موجود در آبراه اروند خبر داد.

به گزارش مارین نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر، عادل دریس گفت: این مغروقه بزرگترین شناوری است که در طول جنگ تحمیلی مقابل اسکله خانیان بندر خرمشهر از چند نقطه مورد اصابت موشک قرار گرفته و بصورت عرضی و کامل در بستر رودخانه اروند غرق شده و فقط قسمتی از دکل‏های آن قابل مشاهده است.

دریس ادامه داد:با پیگیری‏های صورت گرفته از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و مذاکره با مالک کشتی، پیمانکار مربوطه انتخاب و مراحل اولیه این پروژه آغاز شد.

وی با اشاره به موقعیت حساس این مغروقه و محاسبات روآبی و زیرآبی سخت و پیچیده اما دقیق توسط غواصان در آب بسیار گل‏آلود اروند افزود: این مغروقه از نوع جنرال کارگو با ابعاد تقریبی به طول 164، عرض 21 و ارتفاع 13 متر است که تیم عملیاتی پروژه موفق شده برخی قطعات سبک آن را جداسازی و به خشکی انتقال دهد.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر بیان کرد: با خارج‏سازی بزرگترین مغروقه اروندرود و لایروبی محدوده مربوطه، ضمن ارتقای ایمنی مقابل اسکله‏های بندر خرمشهر، امکان پهلودهی شناورها به میزان دو پست اسکله به طول 267 متر فراهم خواهد شد.

بنابراین گزارش، تاکنون 259 فروند از مغروقه‏های بجا مانده از جنگ تحمیلی در رودخانه‏های اروند و کارون شناسایی شده که از این تعداد  139 فروند مغروقه شامل 116 فروند در کارون و 23 فروند در اروند توسط اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر و مالکان خارج‏سازی و پروژه شناورسازی دو فروند مغروقه دیگر نیز در اروند در حال اجرا است.

ارسال نظر