کد خبر: ۱۸۸۶۱
تعداد بازدید: ۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

بهره برداری از پایگاه پیش بینی امواج آب‏های ایران

همزمان با روز ملی خلیج فارس، طراحی و پیاده سازی پایگاه نمایش پیش بینی امواج آب‏های ایران (خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر) توسط سازمان بنادر و دریانوردی به مرحله بهره برداری درآمد.

به گزارش مارین نیوز، معاون توسعه و تجهیز بنادر سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این خبر گفت: با توجه به جایگاه قانونی و حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی و نیز مطابق تعهدات تعریف شده در کنوانسیون‏های بین المللی، انتشار و اشاعه اطلاعات پیشبینی‏های دریایی به بنادر، ناوگان دریایی در آب‏های کشور و متخصصین را از طریق یک سامانه  پیش‌بینی دریایی قابل اعتماد در پایگاه مربوطه در اختیار کاربران قرار می‏دهد.

علیرضا کبریایی تأکید کرد: امروزه با توجه به اهمیت و تنوع زیاد فعالیت‌های ساحلی و دریایی و همچنین هزینه‌های بسیار زیادی که صرف انجام این نوع فعالیت‌ها از قبیل بهسازی، احداث و توسعه سازه‌های دریایی، گسترش حمل و نقل دریایی و تلاش برای بهره‌برداری بهینه از منابع دریاها در سطح ملی و بین‌المللی می‌شود، موضوع پیش‌بینی امواج از اهمیت خاصی برخوردار است. در این راستا نیز در اغلب کشورهایی که به نحوی دارای فعالیت‌های دریایی هستند، پایگاه‌ها و سیستم‌های پیش‌بینی راه‌اندازی شده است.

به گفته وی، پیش‌بینی مشخصات امواج دریا به منظور کاهش خطرپذیری و ایمنی سفرهای دریایی نیاز روزافزون در صنایع دریایی است که با گسترش مدل‌های طیفی موج و روش‌های آماری روز دنیا نیازهای کاربران را مرتفع می‏نماید. بدیهی است وجود اطلاعات معتبر پیش‌بینی امواج، می‏تواند همه ساله از تحمیل هزینه‌های بسیاری به سواحل و بنادر کشور جلوگیری می‏کند.

در این سامانه همچنین سعی شده با بهره گیری از تجربیات اقدامات گذشته در زمینه مطالعات پایه دریایی، از روش‌های نوین و استفاده از شبکه کاربران در تدقیق و ارزیابی نتایج سامانه، افزایش دقت نتایج در جهت اطمینان بیشتر به خروجی سامانه به صورت مداوم انجام شود.

شایان ذکر است این طرح در سال 1389 با مطالعات امکان سنجی پیشبینی امواج دریاهای ایران آغاز و از ابتدای سال 1392 فاز اول پروژه به منظور ارائه اطلاعات پیش‏بینی امواج در محدوده خلیج فارس ادامه یافت که پس از کنترل کیفی و ارزیابی‏های صورت پذیرفته از صحت نتایج فاز دوم پروژه برای دریای عمان و دریای خزر نیز اجرا شد.

از جمله اقدامات مهم و کاربردی این طرح تولید و انتشار نرم افزار آندروید پیشبینی امواج قابل نصب بر گوش‏های تلفن همراه می‏باشد که بدون شک گام مهمی در فراهم آوردن اطلاعات پایه و اجرای مطلوب و به هنگام پیش‌بینی امواج دریا‌های ایران برای کاربران و متقاضیان این اطلاعات می‌باشد.

کاربران می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و بهره گیری از اطلاعات پیش بینی امواج دریاهای ایران به پایگاه اینترنتی waveforecast.pmo.ir مراجعه کنند.

ارسال نظر