کد خبر: ۱۸۸۹۲
تعداد بازدید: ۳۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

دو میلیون فک خزری به ۱۰۰ کاهش یافت

مشاور رئیس سازمان محیط زیست از کاهش فک خزری از ۲ میلیون به ۱۰۰ هزار تا خبر داد و گفت: اینکه می‌گویند شنا در این دریا خطرناک است، درست نیست چراکه بستگی دارد در کجای دریا اقدام به شنا کنیم.

اسماعیل کهرم در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آیا دریای خزر آلوده است؟»، اظهار داشت: دریای مازندران (خزر) بزرگترین دریای روی زمین است که از هر سو مورد هجوم قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه «کشور‌های شمالی برای دریای خزر آلودگی نفتی ایجاد کرده‌اند»، افزود: همچنین باید بگویم که متأسفانه در اطراف باکو چاه‌های نفتی قدیمی بیداد می‌کند که این امر خود نیز از عوامل مهم آلودگی این دریاست، ادامه داد: ما شاهد مسمومیت شدید در دریا خزر هستیم که قابل تأمل است.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه «آلودگی از سوی ایران، ترکیه، روسیه و ترکمنستان به این دریا منتقل می‌شود»، افزود: کود‌های شیمیای از رودخانه‌ها به این دریا منتقل می‌شود و از طرفی دیگر کشتی‌های دریای شمال از طریق رودخانه‌ ولگا موجوداتی مانند تاجک داران را به این دریا آورده که بسیار برای ماهی‌ها مضر هستند و از موارد آلوده‌ کننده دریای خزر است.

وی با اشاره به اینکه «افرادی که تمایل به شنا در این دریا دارند، باید دور از مسد رودخانه‌ها (جایی که رودخانه به دریا می‌ریزد) در دریای خزر شنا کنند»، اظهار داشت: با هواپیما از بالا دریا را مشاهده کردیم و متوجه شدیم هر جایی که دور از رودخانه‌ها بوده، پاک‌تر است.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست ادامه داد: سال‌های اخیر فک‌های خزری به دلیل آلودگی دریای خزر دچار یک بیماری مهلک شدند که پوستشان زخم شده و با درد از بین می‌رفتند و اکنون نیز این امر وجود دارد بنابراین آلودگی دریای خزر صحت دارد ولی بیشتر شامل ماهی‌ها و فک‌ها می‌شود نه موضوع شنا کردن افراد در این دریا.

کهرم گفت: 100 سال پیش، 2 میلیون فک خزری داشتیم که امروز به دلیل آلودگی این دریا به 100 هزار فک رسیده است.

ارسال نظر