کد خبر: ۱۸۹۷۰
تعداد بازدید: ۳۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

نجات دو فک خزری از تورهای صیادی

دو فک خزری در تورهای ماهیگیری گرفتار شده، از دام رهایی یافته و پس از معاینات اولیه، نمونه‌برداری و حلقه‌گذاری مجددا در دریای خزر رهاسازی شدند.

به گزارش مارین نیوز، به فاصله کمتر از دو هفته در روزهای ششم و هجدهم ماه جاری دو فک خزری در تورهای ماهیگیری گرفتار شده و خوشبختانه با اطلاع به موقع صیادان محلی بندرترکمن توسط نیروهای یگان محیط زیست استان گلستان و دامپزشک مرکز درمانی و تحقیقات سگ دریایی در ایران از دام رهایی یافته و پس از معاینات اولیه، نمونه برداری و حلقه‌گذاری مجدداً در دریای خزر رهاسازی شدند.

امیر شیرازی، دامپزشک و نماینده مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران، دراین‏باره گفت: مورد نخست که در تاریخ 6 اردیبهشت امسال در تورهای ماهیان خاویاری گرفتار شده بود، یک فک 15 الی 16 ساله و به لحاظ جنسیت نر بود که 65 کیلوگرم وزن داشت.

این فک که به دلیل تقلا در تور از ناحیه دست‌ها دچار جراحات سطحی شده بود، با از استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان‌های شده و پس از نمونه‌برداری و پلاک‌گذاری مجدداً در آب‌های دریای خزر رهاسازی شد.

وی ادامه داد: مورد دوم نیز یک فک حدودا 5 الی 6 ساله بود که ‌18 اردیبهشت امسال با اقدام و اطلاع به موقع صیادان در منطقه فرید پاک واقع در مرز دریایی با کشور ترکمنستان از بند تور رها شده و مورد معاینه قرار گرفت. این فک که به لحاظ جنسیت نر بوده و حدود 38 کیلوگرم وزن داشت و کاملا سالم بود پس از نمونه برداری و پلاک‌گذاری در دریا رهاسازی شد.

نماینده مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران گفت: اغلب ماهیگیران می‌پندارند که فک‌ها از ماهیان تجاری، که منبع ارزشمندی برای آنان هستند، تغذیه می‌کنند. به همین سبب، به محض مشاهده فک‌ها، آن‌ها را با ضربات پارو می‌کشند.

وی ادامه داد: برگزاری چندین دوره آموزشی برای افزایش آگاهی صیادان محلی نسبت به اهمیت گونه در معرض انقراض فک خزری باعث شده است صیادان به محض مشاهده فک‌های گرفتار در تورهای ماهیگیری مراتب را به ادارات محیط زیست منطقه اطلاع داده و آسیب رساندن به فک ها خودداری کنند.

شیرازی بیان کرد: فک خزر تنها پستاندار دریای خزر است. فک در آب زندگی می‌کند و تنها برای زادآوری و گاهی برای استراحت به ساحل می‏آید. در خشکی بسیار کم‌تحرک ولی در آب بسیار فعال است و با کمک پاهای خود به سرعت شنا می‌کند. فک‌ها از دست‌هایشان برای حفظ تعادل استفاده می‌کنند.

وی افزود: بدن این پستاندار برای زندگی در آب تغییراتی کرده‌ است. میان انگشتان دست و پای آن پرده‌ای وجود دارد که باعث می‌شود دست‌ها و پاها شبیه باله‌ای برای شنا شود. پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته‌اند، به‌ همین‌ دلیل فک‌ها نمی‌توانند به‌ راحتی روی زمین راه‌ بروند. در گذشته تعداد زیادی از فک ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می‌شدند. در حال حاضر هم هر سال تعداد زیادی از آن‌ها در تورهای ماهیگیران گرفتار و توسط صیادان کشته می‏شوند.

نماینده مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران افزود: گرم‌شدن زمین، باعث ذوب یخ‌های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه کاهش زیستگاه‌های فک خزری شده‌ است. از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت این گونه، آلودگی‌های دریایی و نوعی بیماری ویروسی است که از سگ‌سانان به فک منتقل و در سال‌های گذشته موجب تلفات زیادی در این گونه شده‌ است.

وی بیان کرد: آخرین سرشماری فک خزری به 6 سال قبل (سال 2008) باز می‌گردد که حاکی از وضعیت ناگوار این تنها پستاندار دریای خزر است. پیش از فروپاشی شوروی سابق جمعیت فک خزری حدود یک میلیون عدد بوده است اما سرشماری سال 2008 نشان می‏دهد این جمعیت به یکصد هزار عدد کاهش یافته است و به عبارت دیگر 900 هزار فک خزری از بین رفته‌اند.

شیرازی بیان کرد: فک خزر یکی از کوچکترین گونه فک‌های واقعی یعنی بدون گوش است و تنها در دریاچه خزر یافت می‏شود. این یگانه پستاندار خزر در اغلب نقاط دریا زندگی می‏کند و محل زیست آن بر حسب در دسترس بودن موادغذایی و بصورت فصلی متغیر است. در فصل تابستان و پاییز اکثر فک‌های خزر در آبهای سواحل جنوبی دریای خزر در حوزه کشور ترکمنستان و ایران به سر می‌برند.

وی اظهارداشت: به دلیل اشغال تمامی نوار ساحلی دریای خزر در ایران توسط اشخاص (ویلاها و شهرک ها) و ارگان‌های دولتی، فک خزر در زمان حضور در آبهای حوزه ایران تنها می‌تواند در بخش کوچکی از سواحل پناهگاه حیات وحش میانکاله و جزیره آشوراده که هنوز اشغال نشده است، به استراحت بگذراند.

نماینده مرکز درمانی تحقیقات سگ دریایی در ایران گفت: پیش از تجزیه شوروی سابق، کشتار فک های خزری حتی به ‪ 160‬هزار فک بالغ در سال می‏رسید و هم اکنون نیز سالیانه حدود ده هزار فک خزری در فصل زاد و ولد این گونه در روسیه و با مجوز قانونی این کشور کشته می‌شوند.به دلیل رنگ سفید پوست بچه فک ها، اغلب این کشتارها در روسیه مربوط به فک‌های تازه متولد شده است.

ارسال نظر