کد خبر: ۱۸۹۹۵
تعداد بازدید: ۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

دریاچه ارومیه خشک‌تر می‌شود

رییس مرکز مطالعات دریاچه ارومیه گفت: کشاورزی کشور ما 6 برابر میانگین مصرف آب در بخش کشاورزی جهان را مصرف می‏کند.

کامران زینال زاده در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا افزود: در حال حاضر سطح مرطوب دریاچه ارومیه به یک سوم وضعیت عادی کاهش یافته و تراز دریاچه به کمترین عدد ثبت شده طی چند سال اخیر رسیده است که مهمترین عامل این بحران، افزایش چاه‌های غیرمجاز و سطح زیرکشت کشاورزی به همراه تغییر الگوی کشت است.

رییس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه افزود: متاسفانه 2200 کیلومترمربع سطح مرطوب دریاچه ارومیه را تشکیل داده است.

وی تشریح کرد: در روزهای آتی ابعاد خشکی دریاچه ارومیه فراگیر‌تر شده و می‌تواند در زندگی 5 میلیون نفر که در حوضه آبریز این دریاچه هستند، تأثیر مستقیم داشته باشد.

زینال زاده با بیان اینکه «عوامل متعددی در بروز چنین پدیده‌ای دخیل هستند»، تصریح کرد: هرچند که عوامل محیطی نیز در وضعیت دریاچه ارومیه بی‏تأثیر نیستند، ولی تأثیر عوامل انسانی غالب تر و مهمتر است.

رییس پژوهشکده مطالعات دریاچه ارومیه گفت: احیای دریاچه ارومیه یک روند زمان‏بر است و نیاز به 15 سال زمان دارد، ولی نباید از راهکارهای اضطراری غافل شد.

وی خاطرنشان کرد: انتقال آب بین حوزه، بارورسازی ابرها، کاهش سدسازی و دیگر عوامل گزینه‌های موجود برای احیای دریاچه ارومیه است، ولی هیچ یک از این گزینه‌های مورد تایید صددرصدی نیستند و افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی مورد تأیید همه کارشناسان و مسؤولان قرار دارد.

ارسال نظر