کد خبر: ۱۹۰۰۴
تعداد بازدید: ۳۳۹
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۰

پیشنهاد تأسیس صندوق حمایت از سازندگان داخلی به دولت ارائه شد

پیشنهاد تأسیس صندوق حمایت از سازندگان و پیمانکاران داخلی با تخصیص ١٠ درصد از منابع صندوق ذخیره ارزی به هیأت دولت ارائه شد.

به گزارش مارین نیوز به نقل از سایت رسمی وزارت نفت، معاون وزیر نفت در امور مهندسی با اشاره به تأکید وزیر نفت بر حمایت از سازندگان و پیمانکاران ایرانی، گفت: به تازگی پیشن‏هاد تأسیس صندوق حمایت از سازندگان و پیمانکاران داخلی با تخصیص ١٠ درصد از منابع صندوق ذخیره ارزی به هیأت دولت ارائه شده است.

سیدعماد حسینی به رویکرد وزارت نفت در دولت یازدهم و تأکید وزیر نفت بر حمایت کامل از صنعتگران داخلی، اشاره و تصریح کرد: مصمم هستیم با مجموعه فعالیت ‏هایی که در اداره کل سامانه کالا و حمایت از ساخت داخل انجام می شود، سیاستگذاری مناسب برای اجرایی شدن حمایت کامل از ساخت داخل در عمل و بیش از پیش انجام شود.

حسینی افزود: ساخت داخل، مقوله ای سهل و در عین حال، ممتنع است؛ چراکه از یکسو تمامی مسؤولان و دست اندرکاران، همواره در صحبت‏ها و برنامه ‏های خود از ضرورت حمایت از تولیدکنندگان داخلی تاکید می کنند اما در عمل، شاهد چالش‏های اساسی در این حوزه هستیم.

وی با بیان اینکه «از جمله چالش‏‏های اصلی در این زمینه، چندگانگی وندورلیست‏های سازندگان و تأمین کنندکان کالا و خدمات در شرکت‏‏ها و واحد‏های مختلف تابعه صنعت نفت است»، افزود: به دلیل این مشکلات، نمی توان برنامه ریزی مناسبی برای خرید‏های داخلی و خارجی، خرید‏های بزرگ و انبوه و تکراری انجام داد.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی گفت: خوشبختانه با شناخت این گلوگاه، معاونت امور مهندسی وزارت نفت در حال تدوین فهرست جامعی از منابع به عنوان وندورلیست یکپارچه و واحد در تمامی صنعت نفت است.

وی با اشاره به اینکه سامانه الکترونیکی کالا، مانند یک دستگاه مرکزی عمل می کند، افزود: بخش‏های مختلف سامانه الکترونیکی کالا از مرحله تقاضا تا حمل و ترخیص کالا، تقاضا‏ها را به صورت کاملا مکانیزه پردازش می کند.

حسینی افزود: نحوه انجام مناقصه ‏ها با راه اندازی این سامانه، کاملا الکترونیک خواهد شد و بدون اینکه افراد در آن درگیر باشند، بر اساس امکانات نرم افزاری و انجام پردازش‏‏های لازم، هماهنگی ‏های لازم برای ترخیص و حمل و نقل تجهیزات نیز انجام می شود.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی با اشاره به اینکه «خوشبختانه تمامی مسأولان ارشد صنعت نفت، در حمایت همه‌‌جانبه از شرکت‏‏های داخلی مصمم هستند»، افزود: معاونت امور مهندسی وزارت نفت نیز از همه امکانات، ابزار و قوانین موجود برای حمایت و ارائه مشوق‌‌‏هایی برای استفاده از توان داخلی در پروژه‌‌‏های صنعت نفت، استفاده خواهد کرد.

ارسال نظر