کد خبر: ۳۱۰۳۲
تعداد بازدید: ۱۲۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۷

نگاهی به بررسی سند جامع توسعه دریایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

راه بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های ساحلی و دریایی کشور . (یادداشتی از محمدسعید سیف)
راه بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های ساحلی و دریایی کشور 

محمدسعید سیف

در راستای تدوین سند جامع علمی کشور که مورد تأکید شورای عالی انقلاب فرهنگی است لزوم تدوین سند جامع توسعه دریایی دیده شده است، برای اجرایی شدن نقشه جامع علمی کشور لازم بود در حوزه های تخصصی اسناد خاص ملی تهیه شود که در این راستا نیازمند همکاری همه سازمان ها و بخش های مختلف بودیم، تا عملاً اهداف علمی کشور محقق شود. 
سند جامعی در حوزه های هوا و فضا، زیست فناوری و برخی شاخه های دیگر تدوین شده بود و تدوین سند جامع توسعه دریایی از سال 92 آغاز شد. در نقشه جامع علمی کشور هم موضوع دریا و لزوم پرداخت کشور به این حوزه مورد تأکید قرار گرفته است. از طرف دیگر ما مرزهای طولانی دریایی داریم و همین موضوع توجه به پتانسیل های دریایی برای حفاظت از مرزهای دریایی را بیشتر مشخص می کند. همچنین در حوزه فعالیت های دریایی وزارتخانه های مختلفی مانند وزارت راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت و وزارت دفاع و همچنین سازمان میراث فرهنگی و سازمان محیط زیست همکاری دارند که سند جامع توسعه دریایی در راستای تعامل بین این سازمان ها اقدام خواهد کرد. 
سند جامع توسعه دریایی به این موضوع تمرکز خواهد داشت که فعالیت ها و کارهایی که این نهادها انجام می دهند در یک راستا انجام شده و موجب هم افزایی شود تا درنهایت سرمایه گذاریی هایی که در نهادهای مختلف صورت می گیرد به نحو مناسبی منجر به توسعه علوم و فناوری های دریایی شود.
تقویت فرهنگ مشارکت و کار جمعی بین اعضای سازمان ها به منظور فراهم آوردن امکانات توسعه کمی و کیفی آموزش عالی، بحث و بررسی و ارائه نظر در مورد اهداف و سیاست های کلان دریایی و راهبردهای آینده دریایی کشور به مراکز تصمیم ساز، ایجاد ارتباط و همکاری با دانشگاه های خارجی با اولویت دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای همسایه، تهیه طرح ها، برنامه ریزی و اجرای دوره های مشترک آموزشی و پژوهشی دریایی و نیز مشارکت در انجام پروژه های تحقیقات دریایی کشور، شناسایی توانمندی ها و رسیدن به حد مطلوب بهره برداری از امکانات موجود و بالقوه اعضای اتحادیه، گسترش همکاری با انجمن ها، سازمان ها و ارگان های دریایی و ارتقای فرهنگ دریایی در کشور از جمله اهداف تشکیل این اتحادیه است. 
ما مرزهای آبی مشترک زیادی با کشورهای همسایه داریم از این رو باید حضور پر قدرتی در آبهای خلیج فارس و دریای خزر داشته باشیم و بتوانیم بهره برداری های مناسبی از حوزه های نفتی و گازی به عمل آوریم. اکتشاف و بهره برداری در این آبها نیز مستلزم توسعه علوم و فناوری های مرتبط با حوزه دریاست. 
شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یک نهاد فرا گیر بر تدوین سند جامع توسعه دریایی تاکید داشته است تا تمام موارد مرتبط با این حوزه در آن دیده شود. برای دستیابی به این مقصود است که از تمام دستگاه های مرتبط با موضوع دعوت به عمل آمده است تا برای تدوین سند مذکور همکاری داشته باشند. 
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی شخص رئیس جمهور است و طبیعتاً با تأکیداتی که در راستای تدوین این سند وجود داشته است تمام دستگاه های زیرمجموعه دولتی و غیردولتی در راستای اجرایی شدن آن اقدامات لازم را انجام خواهند داد. از سویی در ابتدای تدوین سند مذکور قصد تاکید بر جامعیت سند بوده است و بعد از این مرحله با توجه به شرایط بودجه ای و سایر محدودیت ها، اولویت ها به صورت دقیق مشخص خواهد شد. 
با توجه به این موضوع که تنها اسناد مصوب در مجلس شورای اسلامی و شورایعالی انقلاب فرهنگی برای تمامی سازمان ها حکم قانون را داشته و لازم الاجرا خواهد بود و همچنین ضمن عنایت به آن که این سند با همکاری و خواست تمامی سازمان های فعال در حوزه دریا و مطابق با برنامه و نقشه راه های میان مدت و بلند مدت آن ها طرح ریزی شده است امید است که این سند بتواند با مدیریت و راهبری ستاد دریایی معاونت علمی که نقش فرابخشی در حوزه علوم و فناوری های دریایی کشور را دارد، موجب رونق و توسعه صنایع دریایی و در پی آن توسعه اقتصادی کشور شود. 

دبیر ستاد توسعه فناوری صنایع دانش بنیان دریایی

ارسال نظر