کد خبر: ۳۱۱۵۳
تعداد بازدید: ۲۳۹۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۴

ايران و نروژ تفاهم نامه توليد پنج هزار تن ماهی دريايی امضا کردند

تفاهم نامه تولید پنج هزار تن ماهی دریایی در قفس با مشارکت بخش خصوصی ایران و یک شرکت نروژی (درجزیره قشم) به امضا رسید.
تفاهم نامه تولید پنج هزار تن ماهی دریایی در قفس با مشارکت بخش خصوصی ایران و یک شرکت نروژی (درجزیره قشم) به امضا رسید.
به گزارش مارین نیوز، رئیس هیات مدیره شرکت ریواس قشم (بعنوان طرف ایرانی امضا کننده این تفاهم نامه) جمعه شب درحاشیه این مراسم ارزش این طرح را 500 میلیارد ریال ذکر کرد.
محسن ناطق افزود: عملیات اجرایی فازاول این طرح به ظرفیت یکهزارتن تولید ماهی دریایی درقفس با همکاری و مشارکت طرف خارجی در جزیره قشم آغاز شده است.
رئیس هیات مدیره شرکت ریواس قشم گفت: در صورت همکاری دستگاههای ذیربط به ویژه تامین منابع مالی (تسهیلات صندوق ذخیره ملی) با اجرای مراحل بعدی این طرح میزان تولیدات ماهی دریایی در قفس تا سال آینده به ظرفیت اسمی سالانه یعنی پنج هزارتن افزایش می یابد.
در اطلاعات منتشره شیلات هرمزگان آمده است در دوسال فعالیت دولت تدبیر و امید موافقت اصولی برای تولید 35هزارتن ماهی دریایی در قفس در سطح این استان صادر شده که حدود 25هزارتن آن وارد مراحل اجرایی شده است.
قائم مقام رئیس شیلات ایران و مجری طرح پرورش ماهی در قفس این سازمان با اشاره به همکاری و مشارکت شرکتهای نروژی با بخش خصوصی ایران پیش بینی کرد که میزان تولید ماهی دریایی درقفس تا سال آینده (95) به 35هزار تن افزایش یابد.
سیف الله حقیقی با اعلام آغاز مرحله تکثیر و تولید تجاری پرورش ماهیان دریایی در قفس گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه این رقم به 200هزار تن در سال افزایش می یابد.
وی ابراز داشت: از 28 سایت پرورش ماهی پیش بینی شده، 20 سایت آن در استان های ساحلی جنوب با محوریت هرمزگان و هشت سایت نیز به شمال کشور اختصاص دارد.


مجری طرح پرورش ماهی درقفس شیلات ایران ازماهی "سی باس" از خانواده سنگسر ماهیان در آبهای جنوب و ماهی آزاد و خاویار بعنوان گونه های پرورشی در شمال کشور نام برد.
به گفته قائم مقام سازمان شیلات ایران در این طرح لارو ماهی با وزن بین پنج تا 20 گرم از حوضچه های تولید به مزارع پرورش در دریا انتقال داده می شود که پس از یک دوره چهارتا پنج ماهه و رسیدن به وزن 700 تا 800 گرم، صید و به بازار مصرف (داخل و خارج) عرضه می شوند.
دراطلاعات منتشره آمده است:هرچند سابقه طرح پرورش ماهیان دریایی درقفس در هرمزگان (آزمایشی)به سال86هجری خورشیدی برمی گردد اما پس از یک دوره رکود نسبتا طولانی مجددا در دولت یازدهم شاهد حرکت رو به جلو آن هستیم.
در نتیجه توجه جدی دولت یازدهم به این صنعت شاهد حرکت های خوبی در زمینه اجرای طرح های پرورش ماهی دریایی در قفس از سوی بخش خصوصی بامشارکت شرکت های نروژی و فرانسوی درقشم (تولید بچه ماهی) و روستای گرزه (پرورش ماهی) از توابع بندرلنگه درغرب هرمزگان هستیم.
دراین اطلاعات با اشاره به افزایش فشار وارده طی سالهای گذشته به ذخایر آبزیان خلیج فارس از توسعه سریع طرح های پرورش ماهی در قفس بعنوان اصلی ترین راهبرد برای رفع این مشکل و همچنین دستیابی به تولید انبوه ماهیان با ارزش دریایی نام برده شده است. 


ارسال نظر