کد خبر: ۳۱۶۴۴
تعداد بازدید: ۱۰۳۴
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۲

ذخایر نفتی دریای خزر قطعی نیست

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه دخایر نفتی دریای خزر قطعی نیست، گفت: هنوز ذخایر موجود در این دریا مشخص نشده است؛ ضمن اینکه حفاری دو حلقه چاه اکتشافی نیز برای تخمین میزان ذخایر این دریا کفایت نمی‌کند.
به گزارش مارین نیوز، غلامرضا منوچهری معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه البته رقم هایی همانند ۴٠ میلیارد بشکه برای ذخایر نفتی در دریای خزر عنوان می‌شوند که هنوز نسبت به آن مطمئن نیستیم، افزود: وزارت نفت در تلاش است تا با کمک شرکت‌های فعال در زمینه آب‌های عمیق، پروژه جدید تعریف کند.
وی درباره برنامه‌های وزارت نفت برای توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز تصریح کرد: در میدان گازی پارس جنوبی شاهد راه اندازی ۵ فاز پارس جنوبی خواهیم بود که ١٢٠ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت تولید گاز و ٢٠٠ هزار بشکه در روز به تولید میعانات گازی اضافه خواهد شد.
منوچهری ادامه داد: در میدان‌های مربوط به فلات قاره فعال هستیم و پروژه‌های جدیدی نیز از سوی شرکت فلات قاره و پیمانکاران برای توسعه میدان‌های مشترک این حوزه تعریف کرده‌ایم.
وی درباره مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان گازی فرزاد بی نیز عنوان کرد: اکنون در حال تعریف پروژه‌هایی هستیم تا بتوانیم قراردادهایی را به صورت بلندمدت نهایی کنیم و میدان‌ها را به بهره‌برداری برسانیم.
وی ابراز کرد: همچنین هم اکنون در مراحل ابتدایی انجام مناقصه در برخی از میدانهای غرب کارون هستیم که اگر آن‌ها نیز منتهی به قرارداد شوند، شاهد افزایش ظرفیت تولید میدان‌های غرب کارون خواهیم بود.
مشاور وزیر نفت اولویت شرکت نفت در واگذاریهای آینده را میدان‌های مشترک اعلام و ابراز امیدواری کرد شرایط کشور به گونه‌ای باشد تا قرارداد‌ها در این بخش به سرانجام برسد.

منبع : گروه اقتصادی آنا


ارسال نظر