کد خبر: ۳۱۷۱۹
تعداد بازدید: ۹۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲

ایران انحصار آمریکا را در تأمین یک تجهیز استراتژیک نفتی می‌شکند

در حاشیه روز پایانی برگزاری نمایشگاه بین المللی نفت ایران، سه توافقنامه بین شرکت‌های خصوصی به منظور قطع وابستگی ایران از تأمین سه تجهیز استراتژیک نفتی به امضا رسید که در یک مورد، انحصار آمریکا در ساخت یک تجهیز بالادستی نفت شکسته خواهد شد.
به گزارش مارین نیوز، دو شرکت ایرانی "وتکو" و "پترو گوهر فراساحل کیش" در حاشیه آخرین روز برگزاری نمایشگاه بین المللی نفت ایران توافقنامه ای امضا کردند تا ایران در زمینه تولید تجهیز "CHOKE AND KILL MANIFOLD CONTROl" که یک تجهیز سرچاهی استراتژیک در بخش بالادستی صنعت نفت است ورود کند.
تاکنون تمامی موارد تأمین این تجهیز سرچاهی از کشور آمریکا که سازنده انحصاری آن است صورت گرفته است که با امضای این توافقنامه، ایران به جمع سازندگان این کالای استراتژیک نفتی می پیوندد.
همچنین توافقنامه دیگری به منظور ورود ایران به جمع سازندگان مته حفاری PDC بین شرکت "پترو گوهر فراساحل کیش" و شرکت "پترو استا" به امضا رسید.
در حال حاضر شرکت های ایرانی برای تأمین هر مته حفاری PDC 40 تا 80 هزار دلار هزینه می کنند که با ساخت این مته ها در ایران، برآورد شده که این هزینه به نصف کاهش خواهد یافت.
همچنین توافقنامه دیگری به منظور ورود ایران به جمع سازندگان یک تجهیز مهم در بخش بالادستی نفت به نام SSSV بین شرکت "پتروگوهر فراساحل کیش" و شرکت "نصر مبتکران" به امضا رسید. با اجرایی شدن این توافقنامه، در تأمین هر قلم از این کالا 300 هزار دلار صرفه جویی ارزی برای کشور حاصل می شود.

منبع : تسنیم 


ارسال نظر