کد خبر: ۳۱۷۲۶
تعداد بازدید: ۹۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳

راه‌اندازی فاز ١٩ پارس جنوبی با تکیه بر گاز دریا

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی، این طرح را به عنوان پیشتازترین طرح در میان طرحهای جدید پارس جنوبی اعلام کرد که موفق به برداشت، شیرین سازی و تزریق پنج میلیون مترمکعب گاز به شبكه سراسری شد.
به گزارش مارین نیوز، حمیدرضا مسعودی، با بیان این مطلب گفت: هم اکنون برداشت و شیرین سازی سکوی SPD٢ این طرح با ظرفیت پنج میلیون مترمکعب در گام نخست آغاز شده است و بزودی به ١٤ میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.
مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی ادامه داد: هم اکنون عملیات حفاری همه چاهها، خطوط انتقال گاز ترش زیردریایی اصلی و درون میدانی برای ارسال گاز به پالایشگاه و تاسیسات خشکی، فعالیتهای مربوط به واحدهای دریافت گاز، تثبیت و صادرات میعانات گازی، ردیف ٤ شیرین سازی و خطوط تزریق گاز شیرین به شبکه سراسری در پالایشگاه به پایان رسیده است. 
وی تصریح کرد: با ورود سکوی SPD١٩C به چرخه تولید و افزوده شدن گاز این سکو به تولید سکوی SPD٢، تا پایان اردیبهشت ماه، ٢٨ میلیون مترمکعب گاز در روز معادل یک فاز استاندارد از این طرح بزرگ ملی تولید می‌شود. 
مسعودی اظهارکرد: طبق برنامه ریزیهای انجام شده، پیش بینی می‌‌شود در نیمه نخست تیرماه سکوی SPD١٩A آماده بارگیری و ارسال به سمت دریا شده و نیمه دوم تیرماه نیز نصب آن پایان یابد.  
مجری طرح توسعه فاز ١٩ با تاکید بر این که زمستان امسال، تولید یک میلیارد فوت مکعب در روز معادل ٢٨ میلیون مترمکعب گاز در روز در مرحله نخست فاز ١٩ محقق می‌شود، ادامه داد: مرحله دوم فاز ١٩ نیز با نصب و راه‌اندازی سکوی SPD١٩A و سکوی اقماری SPD١٩B به بهره برداری خواهد رسید.
مسعودی گفت: با نصب سکوی SPD١٩A پیش بینی می شود تا اوایل آذرماه، روزانه ٤٠ میلیون مترمکعب گاز در طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی به شبکه سراسری ارسال شود. 
به گفته وی طبق برنامه ریزی انجام شده؛ سکوی اقماری SPD١٩B نیز تا پایان شهریورماه تکمیل شده و اوایل دیماه با افزوده شدن گاز این سکو به سکوی SPD١٩A، روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز در مرحله دوم فاز ١٩ تولید شده و ٢ فاز استاندارد به بهره برداری برسد. 
به گزارش شانا، پروژه فاز ١٩ در ناحیه  غربی مخزن مشترک پارس جنوبی قرار گرفته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (حدود ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر) با مساحتی در حدود ٢١٨ هکتار بین پالایشگاههای فازهای ١١ و ١٢ پارس جنوبی و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع شده است.
در پالایشگاه گازی فاز ١٩ پارس جنوبی روزانه حدود ٥٧ میلیون مترمکعب مخلوط گاز ترش، میعانات گازی، آب و سایر ناخالصی‌ها از تاسیسات دریایی دریافت و پس از پالایش به محصولات قابل مصرف تبدیل می‌‌شود.
طرح توسعه فاز ١٩ میدان گازی پارس جنوبی در خرداد ماه سال ١٣٨٩ توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) و در قالب یک قرارداد EPC قیمت مقطوع به کنسرسیومی متشکل از شرکتهای پتروپارس لیمیتد و پتروپارس ایران (برای اجرای تاسیسات خشکی و عملیات حفاری) و شرکت IOEC (برای ساخت و اجرای سکوهای دریایی و خطوط لوله زیردریایی) و با رهبری شرکت پتروپارس واگذار شد.

منبع : شانا 


ارسال نظر