کد خبر: ۳۲۰۴۵
تعداد بازدید: ۱۰۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۱

درآمدزایی ۱.۳ میلیارد دلاری از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی

ارزش اقتصادی تولید گاز، میعانات گازی و سایر محصولات پالایشگاهی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از زمان بهره برداری ردیف های نخست پالایشی آن طی ۱۸ ماه گذشته تاکنون به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است .

به گزارش مارین نیوز، مجری طرح توسعه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه مرحله نخست تولید از پروژه فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از دی ماه سال ۱۳۹۳ با بهره برداری از ۲۲ حلقه چاه تولید گاز، دو سکوی دریایی اصلی، ۲ خط لوله زیر دریایی ۳۲ اینچ و چهار ردیف عملیاتی پالایشگاهی جهت شیرین سازی گاز راه اندازی شده است، گفت : این پروژه از محل برداشت از بخش مخزنی خود در میدان مشترک پارس جنوبی تاکنون ۱ میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلار برای کشور درآمدزایی داشته است که این میزان حدود یک چهارم مجموع سرمایه گذاری های انجام شده در این طرح گازی ملی است.
حسن بویری عنوان کرد: از آغاز دوره بهره برداری از ردیف های تصفیه گاز در پالایشگاه این پروژه تاکنون ۸ میلیارد متر مکعب گاز شیرین سازی شده، ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه میعانات گازی (CONDENSATE) در قالب ارسال ۲۱ محموله صادراتی، ۹۵ هزار تن اتان و ۱۴۸ هزار تن بوتان و پروپان مایع تولید شده است که از نظر ارزش اقتصادی به میزانی فراتر از ۱.۳ میلیارد دلار برای اقتصاد ملی تولید درآمد داشته است.
وی افزود: مطابق برنامه ریزی های انجام شده، دو ردیف باقیمانده پالایشگاهی این فازهای نیز طی نیمه دوم سال جاری با بهره برداری از سکوهای اقماری این طرح در حوزه فراساحل در مدار تولید قرار می گیرد که با عملیاتی شدن تولید ۲۸ میلیون متر مکعبی گاز از ذخایر و چاه های این بخش ، به میزانی فراتر از۴۰ درصد به مجموع ارزش اقتصادی و تجاری تولید روزانه محصولات این پروژه افزوده خواهد شد .
بویری با اشاره به مصارف تولیدات این فاز گفت : تمامی گاز تولیدی شیرین سازی شده فازهای ۱۷ و ۱۸ به میزان ۸ میلیارد متر مکعب تاکنون( طی ۱۸ ماه گذشته) به شبکه سراسری مصرف کشور تزریق و ارسال شده و میعانات گازی آن نیز به مقاصد صادراتی اختصاص یافته است .
به گفته وی، اتان تولیدی این فاز نیز به منظور تامین خوراک صنایع پائین دستی به مجتمع های پتروشیمی واقع در منطقه عسلویه ارسال شده است تا در زنجیره تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر قرار گیرد .

منبع : آنا


ارسال نظر