کد خبر: ۳۲۰۷۱
تعداد بازدید: ۱۰۰۷
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۸

توافقنامه 2,5 میلیارد دلاری ایران با ترکمنستان نهایی شد

نماینده ویژه وزیر نفت در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی از نهایی شدن 2 میلیارد و 500 میلیون دلار توافقنامه میان ایران و ترکمنستان خبر داد و گفت: هم اکنون بیش از 150 شرکت ایرانی در بازار ترکمنستان فعال هستند.
به گزارش مارین نیوز، محمدتقی امانپور با اشاره به این که براساس برنامه های تعریف شده، ایران طی 10 سال آینده حدود 30 میلیارد دلار گاز از ترکمنستان وارد و معادل 30 میلیارد دلار کالا و خدمات فنی و مهندسی به این کشور صادر می کند، یادآور شد: این برنامه از جمله سیاستهای دولت در زمینه همکاری با ترکمنستان به شمار می آید که درباره آن در سفر رئیس جمهوری ایران به ترکمنستان در سال 93 مذاکره شده است.
نماینده ویژه وزیر نفت در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی درباره این که چه میزان از 30 میلیارد دلار تا کنون عملیاتی شده است، تصریح کرد: از زمان امضای این توافقنامه در اسفند 93 تا کنون، 2 میلیارد و 500 میلیون دلار از پروژهها، مذاکره نهایی شده و یک میلیارد و 200 میلیون دلار انواع قرارداد بسته شده است.
به گفته مشاور وزیر نفت، وزارت نفت تا کنون 600 میلیون دلار برای صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی به شرکتهای ایرانی پرداخت کرده است.
نماینده ویژه وزیر نفت در صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی در این باره که چند شرکت ایرانی هم اکنون در ترکمنستان فعال هستند، تصریح کرد: بیش از 150 شرکت ایرانی در بازار ترکمنستان هستند که این شرکتها یا در حال اجرای پروژه هستند یا در حال بررسی شرایط هستند.


ارسال نظر