کد خبر: ۳۲۱۳۰
تعداد بازدید: ۹۳۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۰

سامانه کنترل سلاح با حرکت سر ویژه سرنشینان شناورهای دریایی

محققان ایرانی سامانه‌ای به منظور کنترل سلاح با حرکت سر برای سرنشینان شناورهای دریایی ارائه کردند.
به گزارش مارین نیوز، محققان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار موفق شدند سامانه‌ای برای سرنشینان شناورهای دریایی ارائه کنند که سلاحشان با حرکت سر کنترل شود.
به گزارش مارین نیوز، روش کار این سیستم هوشمند به گونه‌ای است که یک نفر از سرنشینان شناور کلاه مخصوص را بر سر می‌گذارد، روی کلاه یک دکمه برای صفر کردن زوایه‌های تفنگ وجود دارد، این شخص باید به محض پوشیدن کلاه دکمه را بزند، از آن پس او با چرخاندن سر خود قادر به دیدن اهداف از دید سلاح است زیرا اهداف روی صفحه نمایش کلاه نشان داده می‌شود.
این سیستم از دقت و سرعت بالایی برخوردار است زیرا چشم نخستین قسمت از بدن است که هنگام نشانه گیری روی هدف قفل می‌کند به همین دلیل این شخص می‌تواند در کمترین زمان ممکن بر روی هدف تمرکز کند. پس از قفل کردن سریع، شخص می‌تواند هدف مورد نظرش را با فشردن شاسی متصل شده به کلاه نشانه‌گیری کند.
موتورها، پردازنده و سنسورها از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده این سیستم است، در این سیستم از موتورهای Servo استفاده شده است، با استفاده از این موتورها می‌توان زاویه سلاح را کنترل کرد و در زاویه‌ای خاص ثابت نگه داشت.
در این سیستم از سه موتور سرور استفاده شده است اما در مدل‌های ساده‌تر این سیستم، می‌توان فقط از دو موتور استفاده کرد.
پردازنده‌های این سیستم توانایی ارتباط برقرار کردن بین سنسور و موتورها را دارد، این پردازنده اطلاعات دریافتی از سنسورها را برای موتورها ترجمه می‌کند، سنسورهای این سیستم نیز توانایی سنجش حرکات سر و انتقال آن‌ها به پردازنده را دارد.
سیستم متعادل کننده لوله سلاح نیز از دیگر دستاوردهای محققان این دانشگاه است، در این سیستم هوشمند هنگام تغییر زوایه لوله تفنگ بر اثر تکان خوردن شناور، سیستم نصب شده روی آن زاویه ایجاد شده را جبران می‌کند یعنی زاویه را نسبت به افق صفر می‌کند. همچنین این سیستم قابلیت دریافت یک زاویه خاص از اپراتور را دارد که می‌تواند روی آن زاویه قفل کند و در صورت تغییر زاویه لوله تفنگ، آن را روی زاویه دریافتی جبران کند.
موتورها و پردازنده و سنسورها نیز از مهم‌ترین اجرای تشکیل دهند این سیستم است.
 


ارسال نظر